X


Beştepe’deki Toplantıda Üzerinde Çalışılan Kripto Para Yasa Tasarısı Görüşüldü

Investing'den Günay Caymaz'ın haberine göre dün Beştepe’de toplanan bakanlar, gündemi meşgul eden konular hakkında önemli bir toplantı gerçekleştirdi.
15:06
25 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Investing’den Günay Caymaz’ın haberine göre dün Beştepe’de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıda  bir araya gelen bakanlar, 3600 ek gösterge gibi önemli konuların yanında kripto para düzenlemeleriyle ilgili hazırlanan taslağı da görüştü.

Kripto Para Yasa Taslağının Son Durumu Ele Alındı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleşen toplantının ikinci oturumunda bir süredir hazırlıkları süren kripto para yasa tasarısı bir kez daha ele alındı. Kripto para düzenlemeleriyle ilgili son durumun ele alındığı toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanı sıra Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da katıldığı gelen bilgiler arasında.

Toplantıya dair edinilen bilgiye göre yasalaştırılması planlanan kripto para düzenlemelerinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Ticaret Bakanlığı‘nın yetkili kurumlar olarak belirlenmesi planlanıyor.  SPK’nin kripto paraların ihracına yönelik esasları belirleyecek kurum olarak yetkilendirilmesi bekleniyor. Kurumun, ayırca kripto para borsalarının kurulmasıyla ilgili süreçlerde de yetki sahibi olması söz konusu.

Yerli ve Yabancı Kripto Para Borsalarına Tedbirler Geliyor

Öte yandan mevcutta faaliyet gösteren yurt içi yerleşik borsalar için de diğer finansal kuruluşlarla aynı şartlara uyum zorunluluğu getirilmesi bekleniyor. Buna göre kripto para borsalarının mali durumları periyodik olarak kontrol edilecek ve belirlenen şartlara göre bir mali yapıda zayıflık görülmesi durumunda borsanın faaliyetlerini sürdürebilmesi için 3 ay süre tanınacak. Taslak çalışmasında bu süre zarfından borsanın mali durumunda bir iyileşme yapamaması halinde faaliyet durdurma kararı alınabileceği maddesi bulunduğu bildiriliyor.

Diğer yandan Sermaye Piyasası Kurulu haricinde Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da kripto para türlerine göre düzenleme ve yaptırım konularından sorumlu diğer kurumlar olarak yetkilendirilmesi bekleniyor.

Üzerinde görüşülmeye devam eden kripto para yasa tasarısıyla yurt dışı yerleşik borsalar için yasanın yürürlüğe girmesinden bir ay sonra Türkiye’de yerleşik kişilere hizmet vermeyi sonlandırılması kararı çıkması bekleniyor. Öngörülere göre kripto para yasa taslağı ile vergi konusunda maddeler eklenerek son hali verilecek ve ardından yasalaşma sürecine girecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar