X


Belçika Kripto Para Kara Listesini Güncelledi

Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Komisyonu kripto para yatırımcılarını bilinçlendirmek adına kripto paralara yönelik kara listesini güncelledi.
12:00
19 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Belçika’nın Finansal Hizmetler ve Piyasalar Komisyonu (FSMA) kripto paralara ilişkin kara listesini güncelledi. Güncellenmiş kara liste kripto paralara yönelik dolandırıcılık tehlikesi içeren 113 siteyi içerisinde barındırıyor.

Komisyon, geçmişteki uyarılara rağmen hala daha yatırımcılardan dolandırıldıklarına dair şikayet almaya devam ettiklerini belirtti. Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Komisyonu listeye yeni eklenen platformların yatırımcıları dolandırmak için kripto paraları kullandığını iddia ediyor:

Kural aynı. Platformlar size kolay ve güvenli kazanç sağlayacaklarını bunun içinse fonlarınızı yönetecek yatırım uzmanlarına sahip olduklarını iddia ediyorlar. Paranızı istediğiniz zaman geri alabileceğinizi söyleseler de kurbanlar paralarını hiçbir zaman çekemiyorlar.

Finansal Hizmetler ve Piyasalar Komisyonu (FSMA) kara listenin kapsamlı olmadığını sadece mağdurların şikayetleri dikkate alınarak hazırlandığını belirtiyor. Komisyon ayrıca yatırımcılara bu tür dolandırıcılıkların niteliğini daha iyi anlamaları için 22 Şubat 2018 ve 26 Ekim 2018 tarihli bildirileri okumalarını tavsiye etti. Finansal Hizmetler ve Piyasalar Komisyonu geride bıraktığımız Ekim ayında da kara listeye 28 yeni dolandırıcılık şemasını dahil etmişti.

Belçika’nın Finansal Hizmetler ve Piyasalar Komisyonu (FSMA) yatırımcıları finansal eğitimler aracılığıyla korumaya çalışan ülkelerden biri. Benzer bir şekilde Çin hükümeti de geçtiğimiz mayıs ayında yaptığı bir araştırmada 421 kripto para biriminin sahtekarlık içerdiğini tespit etmişti. Ülkemizde meydana gelen bir kripto para dolandırıcılığı vakasında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı Hiper A.Ş’ın 176 bin kişinin dolandırdığı iddiasına ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamlamıştı. Şirketin kurucuları S.K ve M.S’nin 11 Bin 766 yıla kadar hapsi isteniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar