X

BCC Destekçileri BTC’lerini Tutarken Piyasada Sakinlik Hakim

08:10
2 Ağustos 2017
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ile Bitcoin Cash arasındaki blockchain ayrışması tartışması, nispeten sakin bir görünüm sergiliyor. Dün itibariyle bitcoin fiyatında büyük hareketler yaşandı. Yüzde 10 düşüş yaşayan fiyatın düşüşten önce 3000 dolar seviyesini zorladığı görüldü. Yaşanan düzeltme ile birlikte fiyat, tekrar 2700 bandına döndü.

Kripto para borsası Kraken, hesaplarında bitcoin tutan müşterilerine dün itibariyle Bitcoin Cash vermeye ve Bitcoin Cash işlem çiftleri oluşturmaya başladı. Bitcoin Cash’in fiyatı ise 0,07 BTC, yani yaklaşık 190 dolar seviyelerinde seyretti.

Bitcoin Cash’in yola çıkmasıyla birlikte çılgın piyasa dalgalanmalarına şahit olacağımız şeklinde spekülasyonlar çoğunluktaydı. Ancak bu, şimdiye kadar gerçekleşmedi.

Fonlarını borsalardan çeken yatırımcıların etkisiyle volatilitenin normalden daha yüksek olduğu görülse de şu ana kadar “dip seviyede” tabir edilebilecek bir fiyat (flash crash) görülmedi veya diğer türden anormallikler yaşanmadı.

Piyasadaki bir diğer beklenti de Bitcoin Cash destekçilerinin Bitcoin Cash’in fiyatını pump etmek için bitcoin’lerini dump edeceği idi. Ancak şimdiki manzaraya bakılırsa bu beklenti de gerçekleşmedi.

Roger Ver iddiaları

Hakkındaki spekülasyonların yoğunlaştığı bir başka “gündem maddesi” ise Bitcoin Cash’in bayraktarı Roger Ver. 130 bin BTC’si olduğunu iddia eden Ver, bu parasını riske atıp Bitcoin Cash’in yükselmesi için feda etmek istediğini ifade etti.

Chain ayrılmasının resmi olarak kesinleşmesi için Bitcoin Cash’in en az 6 blok kazması gerekiyor. Yüksek zorluk oranı ve düşük hash gücü (yalnızca yüzde 2) sebebiyle 6 blokun kazılması için saatler geçmesi gerekebilir.

Borsalar, BCC işlem çiftlerini ve BCC çekme/yatırmayı devreye sokmak için şimdilik daha fazla blokun bulunmasını bekliyor.

Özetle, borsalardaki BCC kaynağı, sadece ayrılmadan önce hesaplarında BTC bulunduran kişilerin kullanımına mahsus durumda. Borsaların BCC yatırımını devreye sokmasıyla BCC fiyatının, artan kaynak sebebiyle daha da düşebileceği düşünülüyor.

Kaynak: Cointelegraph

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar