X

Bakkt Platformunun Değeri Ortaya Çıktı

Bakkt'e 740 milyon dolar değer biçildi.
15:01
22 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Intercontinental Exchange’in heyecanla beklenen platformu Bakkt, geçtiğimiz yıl 180 milyon dolar fon topladı. The Block’un haberine göre platforma 740 milyon dolar değer biçildi. Bu tahmin seri A satışlarında satılan hisselere göre belirlendi.

Bakkt Platformu

Bakkt yatırım araçları sunabilmek adına halen düzenleyicilerin onayını bekliyor. Gelecekte alacağı yatırımlarla değerine değer katacağı tahmin ediliyor. Düzenleme onayının gecikmesinden dolayı bazı yatırımcıların risk-kazanç hakkında endişeleri bulunuyor. Platformun geleneksel bir yaklaşımı olmadığı için bazı sorular ortaya çıkıyor. The Block’ta şu ifadeler yer alıyor:

Para akışı açısından bakıldığında, Bakkt şu anda sunduğu sözleşme ücretleriyle yüksek gelir elde edemeyecek gibi görünüyor. Bu yüzden çok büyük bir hacme ihtiyaçları olacak. İlk yatırımcıların haricinde, diğer yatırımcıların kara geçebilmesi için çok fazla şeyin yolunda gitmesi lazım.

Daha önce de sizlerle paylaştığımız gibi ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC) Bakkt platformu hakkında bazı pürüzlerin olduğuna inanıyor, bu yüzden Bakkt’in başlatılması birkaç kere ertelendi ve en nihayetinde başlama tarihi belirsizleşti. Yine de komisyon üyesi Dan Berkovitz’in açıklamalarına göre, Bakkt’in ilk ürünü fiziksel Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi için avukatların yoğun çabası bulunuyor. Şu anki düzenleme durumuna rağmen Bakkt’e yüksek değer biçilmesi beklentinin giderek arttığını gösteriyor olabilir.

Bitcoin ETF

Bakkt’in durumuna benzer olarak Bitcoin ETF başvuruları da belirsiz durumda. VanEck ve SolidX tarafından yapılan başvurular geri çekilmişti. Mevcut durumda SEC işleri ağırdan alıyordu. Ardından tekrar başvuruda bulunan şirketler sürecin uzamasına katkıda bulundu. Kripto paralara sıcak bakan SEC üyeleri en nihayetinde Bitcoin ETF’lerinin onaylanacağını ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar