Bakkt Açıldı, Hashrate Düştü, Piyasada Neler Oluyor?

Gelişmeler’in Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi ne yönde olacak?
13:20
24 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Aylardır tüm kripto para piyasasının merakla beklediği platform Bakkt nihayet hizmet vermeye başladı. Bakkt işleme girdikten sonra ilk birkaç saat içinde 18 BTC’lik işlem hacmi oluştu bile. Konuyla ilgili detayları burada sizlerle paylaşmıştık.

Bunun yanında son birkaç haftadır Bitcoin hashrate’i rekor üzerine rekor kırıyordu. Ancak Coindance’den elde edilen son bilgilere göre 23 Eylül’de hashrate %40 oranında ani bir düşüş yaşadı. Hashrate’in rekor seviyelere çıkması Bitcoin fiyatında artışlar yaşanacağı yönünde yorumlanmıştı. Ama durum beklendiği gibi olmamış, kayda değer artışlar yaşanmamıştı.

Gelişmeler ve Fiyat

Coindance’den elde edilen ve diğer kaynaklardan da elde edilen verilere göre Bitcoin hashrate’i dün 166.6 PH/S’den 57.7 PH/S’ye kadar düştü. Bunun üzerine ise Bitcoin fiyatında son yirmi dört saate yaklaşık olarak %2.20’lik bir düşüş yaşandı ve fiyat 10.000 doların altında kaldı. Yazının yayına hazırlandığı sırada lider kripto para 9.755 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Öte yandan Bitcoin hashrate’i 18 Eylül’de yani yalnızca 6 gün önce kripto para birimi için tarihi bir dönüm noktası olan 102 quintillion hashrate seviyesine ulaşmıştı. Ancak bu rekorun ardından beklenen Bitcoin fiyat artışı gerçekleşmemişti.

Bunların yanında kripto para ekosisteminin Bitcoin fiyatını olumlu yönde etkileyeceğini düşündüğü Bakkt platformunun açılışı da istenen etkiyi yaratmadı. Hatta platformun açılışının ardından lider kripto para 10.000 dolar seviyesinin altına geriledi.

Bakkt platformunun COO’su Adam White dün CNN ile yaptığı röportaj sırasında, Bakkt’in yeni başlattığı vadeli işlem sözleşmelerinin Bitcoin fiyatını olumlu yönde etkilemesini beklediklerini dile getirdi. White yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bakkt’ın günlük ve aylık vadeli işlem sözleşmelerinin, yeni fiyat keşiflerine yol açmasını umuyoruz.

Biraz Zaman Alabilir

Bitcoin hashrate’inin neden beklenen etkiyi yaratmadığı kesin olarak belirlenebilmiş değil. Ancak kripto para yatırımcısı Ari Paul’un yaptığı son açıklamalara göre Bakkt platformunun Bitcoin üzerinde göstereceği etki biraz zaman alabilir. Çünkü Paul’a göre, yeni varlıklar fiziksel teminatlı oldukları için büyümesi ve benimsenmesi daha yavaş olacak…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar