X

B2C2 CEO’suyla Kriptoya Kurumsal Talep Söyleşisi! Yakın Tarihli Veriler Işığında Piyasalar!

Son fiyat hareketini anlayabilmek için Rob Catalanello'nun sözlerine kulak vermeniz gerekiyor.
21:22
13 Ekim 2021

CEO Rob Catalanello bugün akşam saatlerinde Coindeks’in konuğu oldu. Programda kripto paralarla alakalı güncel verileri değerlendiren B2C2 CEO’su küresel ölçekte perakende ve kurumsal yatırımcıların kripto paralara olan ilgisini değerlendirdi. B2C2 dünyanın birçok noktasında kripto para yatırımcıları tarafından tercih ediliyor ve şirket CEO’sunun paylaştığı bilgiler güncel piyasa görünümüne dair bize oldukça önemli fikirler verebilir.

Kurumsal Talep Artıyor Fakat

Evet, fakat perakende yani bireysel yatırımcılar satışa daha fazla yöneliyor. CEO son rallide bireysel yatırımcıların etkisiz olduğunu savunuyor. Kurumsal talebin aniden Bitcoin (BTC) fiyatını yukarı çektiğini savunan CEO önemli açıklamalar yaptı.

“Bizim verilerimize göre perakende kripto para yatırımcıları satışa çok daha eğilimli görünüyor. En son Çin açıklaması ve yasaklar bireysel yatırımcıların çok ciddi panik satışları yapmasına sebep oldu. Ancak bunun aksine kripto para piyasalarına kurumsal taraftan agresif girişler oldu. Yani kurumsal yatırımcıların tam anlamıyla akını başladı”.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Evet aşağıdaki grafikte yatırımcı grupların 3-10 Ekim tarihleri arasındaki yönelimini gösteriyor.

Perakende brokerlar ve kripto para borsalarını genel olarak perakende kabul etmek gerekiyor.

“Müşterilerimizin %30’unu OTC masaları doğal olarak kurumsal yatırımcılar oluşturuyor. Yaklaşık 600 farklı şirketten bahsediyoruz. Bunların büyük çoğunluğunun son yükseliş sırasında sürekli alış yapmaya devam ettiğini gözlemliyoruz”.

CEO ısrarla kurumsal talebi doğruluyor ve daha az duygusal pozisyonlar açtıklarından bahsediyor.

Kurumsal Yatırımcılar Akın Ediyor

B2C2 CEO’su kripto paralara kurumsal yatırımcıların akın ettiğini söylüyor. Ancak talep neredeyse tamamen Bitcoin ve Ethereum üzerine yoğunlaşmış. Bu veriler küresel ölçekte ele alınsa da bazı bölgelerin tutumu daha farklı görünüyor. Örneğin Japonya da %100’e yakın perakende yatırımcılar kripto para işlemi yapıyor. Fakat Amerika’da alımların önemli kısmı kurumsal taraftan geliyor.

Ayrıca Japonya gibi ülkelerdeki kripto para yatırımcıları FUD karşısında daha kolay satış yapabiliyor. ABD bölgesinde ise her geçen gün genişleyen bir kurumsal yatırımcı tabanı oluşuyor.

“Kurumsal yatırımcılar perakendeden gelen satışları büyük bir alışla karşılıyor. Bireysel yatırımcılara bir noktada hak veriyorum. Mayıs ayında ağızları yandı ve son yasak açıklamaların sonucunun ne olacağını görmek istediler. Fakat geçmişe nazaran baktığımızda satış baskısı fiyatın büyük çöküşler yaşamasını tetiklemiyor. Birkaç yıl önceki balina satışlarını hatırlayın”.

CEO Rob Catalanello kripto para piyasaları hakkında umutlu ve kurumsal talebin artarak devam edeceğine inanıyor. Eğer Çin yasaklarının fiyat üzerindeki etkisi de ortadan tamamen kalkarsa perakende yatırımcıların da girişiyle güçlü bir boğa sezonuna hazırlanabiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar