X


Ayı Sezonu Beraberinde Davaları Getirdi

2018 yılı içerisinde kripto paralarla ilgili açılan dava sayısı giderek artıyor.
11:00
17 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto paralarla ilgili soruşturmalar 2018’in ilk çeyreğinde geçen yıla oranla 3’e katlandı.

Adli araştırma firması Lex Machina’nın hazırladığı rapora göre geçen yıl Bitcoin’le alakalı dava sayısı sadece 15’di, ancak bu yıl dava sayısı 45’e ulaştı. Yıl sonuna kadar dava sayısının artması bekleniyor.

2018’de açılan davaların 3’te 1’i ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu SEC’e ait. Davalar ocak ayında göreve gelen SEC başkanı Jay Clayton’ın göreve başlamasıyla birlikte bir anda artış gösterdi. Jay Clayton kripto paraları hedef alan açıklamalarda bulunmuştu.

Diğer yandan davaların artması kripto para piyasasının büyük düşüşler yaşamasıyla da kesişti. Geçtiğimiz yılın son çeyreği içerisinde Bitcoin, Blockchain ya da kripto para kelimeleri geçen dava dosyası sadece yediydi.

Ripple Labs ve Bitconnect mahkemeye taşınan büyük şirketlerdendi. Ripple, R3 ile yaptığı anlaşmadan sonra hakkında açılan davaları erteletmişti. Ripple ve R3 arasındaki anlaşmazlık R3’ün 0,0085 dolardan beş milyar XRP almasına dair sözleşme dolayısıyla ortaya çıkmıştı, ancak XRP fiyatı aniden değişince R3 XRP’leri düşük fiyattan alamamıştı. R3’e göre Ripple anlaşmaya sadık kalmadı, Ripple’a göreyse R3 anlaşma koşullarını sağlayamadı. Yıl başında XRP fiyatı 4 dolara yaklaşınca davada bahsi geçen miktar 20 milyar dolara ulaşmıştı.

Bitconnect ise ponzi şeması olmakla suçlandı. Dava 100’ün üzerinde kişi tarafından açıldı ve mahkeme davayı ortak bir dosyada değerlendirdi. Dava sonucunda Bitconnect faaliyetten men cezası aldı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar