Ayı Piyasasına Rağmen Dikkat Çeken Kripto Projeler

11:08
3 Aralık 2022
Okuma Süresi: 9 Dakika
Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Kripto piyasalarını uzun süredir hakimiyeti altına almış olan ayı piyasası sebebiyle belirsizlik, korku ve panik hali devam ediyor. ‘Kripto kışı’ olarak da adlandırılan bu sıkıntılı dönem, hem çeşitli projelere yatırım yapmış hem de yatırım yapmayı düşünen kripto meraklılarını tedirgin ediyor olabilir.

Bitcoin fiyatında yaşanan yüzde 70 üzerindeki düşüş ve benzer şekilde Ethereum, Solana ve Dogecoin gibi kripto para birimlerinde görülen yüzde 90 üzerindeki değer kaybı sebebiyle yatırımcılar, devamlı olarak ayı piyasası ne kadar sürer sorusuna yanıt arıyor.

Ayı piyasasının daha ne kadar devam edeceğinden önce konuya biraz daha geniş bir açıdan bakılacak ve öncelikle ayı piyasası nedir sorusu cevaplanacak. Ardından yatırım yapmak isteyen kişiler için ayı piyasasına rağmen dikkat çektiği iddia edilen kripto projeleri ve uzun vadeli coin yatırımı fırsatlarına yer verilecek.

Ayı Piyasası Nedir?

Uzun süredir gündemden düşmeyen ayı piyasası, konuya hakim olmayan okuyucularda haklı olarak “Ayı piyasası nedir?” sorusunu tetikliyor. Öncelikle ayı piyasası tabirinin yalnızca kriptoyu değil tüm finansal piyasalar için sıklıkla kullanılan bir terim olduğunu belirtmekte fayda var. İngilizce’de “Bearish Market” teriminin Türkçe karşılığı olan ayı piyasası, bazı kaynaklarda “ayı trendi” olarak da karşınıza çıkabiliyor.

Ayı piyasası, piyasalardaki aşağı yönlü, karamsar ve sıkıntılı hareketleri tanımlamak için kullanılan ve yatırımcıların korkulu rüyalarından biri olarak tanımlanıyor. Ayıların saldırı anında pençelerini yukarıdan aşağıya doğru savurması sebebiyle piyasalardaki aşağı yönlü harekete ayı piyasası denildiği düşünülüyor. Bu düşüşün tam tersi olan yukarı yönlü harekete de boğa piyasası deniliyor.

Ayı piyasası söz konusu olduğunda ekonomik darboğazdan, satış hacminin alış hacminden daha yüksek olduğu bir dönemden ve karamsar bir ortamdan bahsedilir. Ancak finansal bir varlığın değerindeki her düşüş, o varlığın ayı piyasasına girdiği anlamına gelmiyor. Ayı piyasasından bahsedilebilmesi için konuya daha geniş bir açıdan yaklaşmak ve uzun vadeli trendleri iyi analiz etmek gerekir.

Ayı piyasasının başlaması için piyasalarda genel kabul gören oran olarak yüzde 20 civarında düşüş yaşanması gerekir. Piyasalardaki bu ani düşüşler ayı piyasası göstergesi olabileceği gibi anlık dalgalanmalara da işaret edebileceğinden konunun uzmanı olan kişilerin analizleri büyük önem kazanıyor. Ayı piyasası söz konusu olduğunda finansal bir ürünün ana trendinin düşüş trendi olması, ürünlere talebin azalması ve dolayısıyla fiyatların düşmesi söz konusu oluyor.

Ayı Piyasası Nedenleri Nelerdir?

Ayı piyasasının nedenleri arasında genellikle ekonomik duraklama dönemleri, salgın hastalıklar, ülkeler arasında çıkan krizler ve savaşlar gibi olaylar gösteriliyor.

Şimdi neden ayı piyasası var diye soranlar, son birkaç yılda tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı olayları göz önüne getirdiğinde kolayca bir tahminde bulunabiliyor.

Aniden tüm dünyaya yayılan Covid-19 pandemisinin halen devam eden etkileri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve sonrasında yaşanan gıda ve enerji krizi gibi büyük çaplı problemler mevcut ayı piyasasının en büyük sebepleri arasında yer alıyor.

Tüm bu ekonomik darboğaz sebebiyle pek çok ülkenin son yıllarda kaydedilen en yüksek enflasyon oranlarına ulaşması da ayı piyasasının neden yaşandığı ile ilgili fikir sahibi olunmasını sağlıyor.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasası nedir ve neden yaşanır soruları yanıtlandığına göre konuyla ilgili en çok merak edilen diğer bir konu başlığına bakılacak: Ayı piyasası ne kadar sürer?

Ayı piyasası yalnızca hisse senedi alıp satan veya yatırım yapanları değil ekonomik sistemin bir parçası olan her bireyi ilgilendiriyor. Zira ayı piyasası söz konusu olduğunda bu bir durgunluk uyarısı olarak görülüyor ve istihdam gibi önemli konular üzerindeki etkileri ile toplumun her kesiminden insanı etkiliyor.

Ayı piyasalarının ne kadar süreceği genel anlamda kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı ayı piyasaları birkaç hafta bazıları ise yıllarca sürebiliyor. Döngüsel olarak görülen bir ayı piyasasının birkaç yıl sürmesi bile söz konusu olabilir.

Ayı piyasası dünyadaki ekonomik ve siyasi süreçleri de etkilediğinden ayı piyasası ne kadar sürer sorusunun yanıtının kesin olarak verilmesi pek mümkün görünmüyor.

Söz konusu ekonomik sıkıntıların piyasa üzerindeki etkileri, trend süresinin bilinmezliği, finansal beklentilerde değişim görülmemesi gibi gerekçeler, ayı piyasasının ne kadar süreceği konusunda net bir cevap vermeyi zorlaştırıyor.

Ayı Piyasası Yatırımcıları Nasıl Etkiler?

Mevcut ayı piyasası her ne kadar karamsarlığın hakim olduğu bir dönem olarak görülse ve değer kaybı ile ilişkilendirilse de bazı şirketler ve yatırımcılar ayı piyasasını kendi lehine kullanmayı biliyor.

İstihdam açısından bakacak olursak boğa piyasasında yüzbinlerce dolar harcayarak gereğinden fazla işe alım yapan şirketlerin çoğunun 2022 ayı piyasası koşulları ile birlikte bu işe alımların bir bölümünden pişman olduğu ve işten çıkarmalara gittiği son dönemde sık sık gündeme geliyor. Ayı piyasasının mutlaka nihayete ereceğini bilen tecrübeli şirketler, bu dönemi istihdam ve gelecek planlaması konusunda stratejik hamleler yapmak için kullanıyor.

Sektörü iyi analiz edebilen tecrübeli yatırımcılar ise mevcut ayı piyasası koşullarını, boğa koşusu öncesinde gelecek vadeden projelere yatırım yapmak için kullanıyor.

Peki, yatırımcıların ilgi gösterdiği ve ayı piyasasına rağmen dikkat çektiği iddia edilen kripto projeler arasında hangi isimler yer alıyor?

Uzun Vadeli Coin Yatırımı Yapılabilecek Kripto Projeler

Hemen her gün yeni bir projenin filizlendiği kripto para dünyasında, gerçekten fark yaratan ve geleceği parlak olduğu düşünülen projeler de yer alıyor. Özellikle uzun vadeli coin yatırımı yapmak için ayı piyasasına rağmen tercih edilebileceği düşünülen kripto projeleri sizler için derlendi.

Tam Donanımlı Kripto Analizi İçin Dash 2 Trade

Sıradışı piyasa koşullarının söz konusu olduğu günümüzde doğru analiz yapabilmek tahmin edersiniz ki büyük önem arz ediyor. Yatırımcıların doğru analiz yaparak hangi projeye yatırım yapacağına karar vermesi için ise bir dizi farklı platform kullanarak çeşitli araçlara başvurması gerekiyor.

Ön satış etkinliği 20 Ekim’de başlayan ve daha şimdiden toplanan fonları 3 milyon doları geçen Dash 2 Trade (D2T) projesinin neden bu kadar çok yatırımcı çektiğinin yanıtı ekibin iddialarına göre, hizmete sunulması planlanan tam donanımlı gösterge panelinde yatıyor.

Ekibin açıklamalarına göre Dash 2 Trade gösterge paneli, bir yatırımcının ihtiyaç duyabileceği her türlü bilgi ve analizi tek bir adreste sunmak hedefiyle geliştiriliyor. Panel üzerinde otomatik alım satım imkanı sunan araçlardan listeleme uyarılarına, risk profili oluşturucudan balinalar da dahil olmak üzere zincir üzerindeki aktiviteleri haber veren analizlere kadar pek çok özellik bulunuyor.

Panele erişmeyi mümkün kılan D2T token ise ön satış etkinliği ile erken dönem yatırımcının beğenisine sunuluyor. D2T tokenin ön satışa çıkar çıkmaz yalnızca 24 saat içerisinde 550 bin dolar toplamış olması ekibe göre, bu tür bir analiz paneline duyulan ihtiyacı gösteriyor.

Ön satışın sonlanması ile piyasaya sürülecek olan gösterge paneli ile D2T token, ayı piyasasına rağmen yatırım yapılabilecek kripto projelerinden biri olarak lanse ediliyor.

Oynadıkça Kazandıran NFT Kart Oyunu Calvaria

Ölümden sonraki bir evrende geçen ve oyuncularına oynadıkça para kazanma şansı sunan Oyna-Kazan (P2E) NFT kart oyunu Calvaria, projenin native tokeni RIA token ön satış etkinliği ile ekibin iddialarına göre savaş oyunu tutkunu yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Ekibin açıklamalarına göre her kesimden yatırımcının projede yer alabilmesi için oldukça makul fiyatlarla satışa sunulan ve ön satışın aşamaları arasında fazla fiyat farkı bulunmayan RIA tokenin toplamda 1 milyar adet arzı bulunuyor ve ön satışta bu arzın sadece yüzde 30’u yatırımcıların beğenisine sunuluyor.

Gerçeküstü grafikleri ile oyuncuları bambaşka bir evrende hissettirmeyi başardığını iddia eden NFT kart oyunu Calvaria: Duels of Eternity’de kullanıcılar, savaşma becerilerini yükseltmek amacıyla NFT kart satın almak için RIA token kullanıyor. Daha iyi savaşan ve daha fazla rakibini mağlup eden oyuncular, bu başarılarının karşılığında Ethereum tabanlı bir kripto para birimi olan RIA token kazanıyor.

Merkeziyetsiz (DAO) bir platform olmayı amaçlayan Calvaria projesi, RIA token sahiplerinin söz hakkına sahip olduğu ve projenin geleceğini şekillendirdiği bir sistem hayal ediyor.

Projenin yol haritasına göre devreye alınması planlanan staking özelliği ile de pasif gelir etme imkanı sunacak olan RIA token ekibin iddialarına göre, ayı piyasası koşullarında uzun vadeli yatırım yapmak isteyen kripto yatırımcıları tarafından iyi bir fırsat olarak görülüyor.

İklim Krizine Çözüm Arayan Proje – IMPT

Sürdürülebilirlik kavramı pek çok markanın gündeminde yer alıyor gibi görünse de iklim krizine gerçekten etki edecek çok az sayıda proje geliştiriliyor. Kripto para endüstrisinin büyük miktarlarda enerji tüketimi ile neredeyse eş anlamlı olarak kullanıldığı günümüzde, gezegeni düşünerek hareket eden kripto projeleri hem kripto hem de çevre bilincine sahip yatırımcılardan büyük alkış alıyor.

Piyasadaki en çevreci coin olduğu iddia edilen IMPT tokenin devam eden ön satış etkinliğinin bu kadar fazla ilgi görmesi ise ekibe göre deneyimli yatırımcıları şaşırtmıyor. Karbon kredilerini bir dengeleme mekanizması ile yönetmeyi amaçlayan ve her kesimden tüketicinin kendi karbon ayak izini azaltmak için bir parçası olabileceği IMPT.io projesi ekibi, problemin değil çözümün bir parçası olmak için çalışıyor.

Elektrik tüketimini yüzde 99 oranında azaltan Ethereum ağı üzerinde çalışan IMPT token, gezegen dostu teknolojilerin ön planda olduğu dünyamız koşullarında ekibin iddialarına göre ayı piyasasına rağmen uzun vadeli coin yatırımı düşünenler için iyi bir alternatif olarak görülüyor.

Hem gezegene hem de kendi geleceğine yatırım yapmak isteyen kripto meraklıları, halen devam eden IMPT token ön satış etkinliğinin ikinci aşamasında 0,023 dolar karşılığında 1 IMPT token satın alabiliyor.

Ön satış etkinliğinin ilk aşamasının belirlenen tarihten çok önce bitmesi de yine projeye ve proje ekibine olan güveni gösteriyor olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar