Reklam

Ayı Piyasası Kurumsal Yatırımcıları Nasıl Etkiledi?

10:00
19 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın ileri gelen finansal kuruluşlarından JPMorgan Chase zaman zaman kripto paralarla birlikte anılıyor. Şirketin küresel piyasa stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou konu hakkında açıklamalarda bulundu. Panigirtzoglou ve JPMorgan’dan birkaç analistin yaptığı değerlendirmelere göre uzun süredir devam eden ayı piyasası kurumsal yatırımcıları korkutuyor.

JPMorgan analistlerinin geçtiğimiz günlerde yayımladığı araştırma raporunda şu ifadelere yer verilmişti:

Finansal kuruluşların Bitcoin işlemlerine attıkları adımlar azalıyor. Bu konudaki kritik göstergeler son günlerde önemli ölçüde düştü.

Panigirtzoglou konu hakkında yaptığı değerlendirmelerde kripto para işlem hacimlerinin son zamanlarda büyük ölçüde düştüğünü ifade etti. Ayrıca ünlü analiste göre Bitcoin vadeli işlemlerine duyulan rağbet de düşüşe geçti. Panigirtzoglou’ya göre bu gerçekler tüm kripto para piyasasının büyük bir düşüş yaşadığına işaret ediyor.

JPMorgan ekibi tarafından hazırlanan raporda altcoin’ler dahil olmak üzere bütün piyasanın gerilediği belirtiliyor. Bitcoin haricindeki diğer kripto paraların da orantısız bir şekilde düşüşe geçtiğini ifade eden rapor madencilerden de bahsediyor. Piyasada devam eden ayı trendi kâr edemeyen madencilerin de faaliyetlerine son vermesine neden oldu.

Digital Currency Group adlı kripto para yatırım fonunun kurucusu Barry Silbert’a göre madencilik masraflarının artması ve madencilerin verdikleri kararlar, bir varlık sınıfının taşıdığı değeri gösteren bir unsur olarak değerlendirilmemeli.

JPMorgan’ın kripto paralara karşı olumsuz tavırlar sergilemesi yeni rastlanılan bir durum değil. Şirketin CEO’su Jamie Dimon geçmişte birçok defa Bitcoin’i eleştirmişti. Dimon’ın eleştirilerinin zaman zaman hakaret boyutuna ulaştığına üzülerek şahit olmuştuk.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar