X


Avrupa Parlamentosu Üyesinden İlgi Çekici Açıklamalar

Avrupa Parlamentosu üyesi Roberta Metsola Blockchain teknolojisi hakkında açıklamalarda bulundu.
10:00
3 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Malta asıllı politikacı ve Avrupa Parlamentosu (EP) üyesi Roberta Metsola 2 Kasım Cuma günü gerçekleşen Malta Blockchain Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Blockchain teknolojisinin güvenliğine dikkat çekti. Metsola yeni nesil teknoloji Blockchain’in getirdiği merkezsizlik fikrinin “daha fazla güvenlik” sağladığını savundu.

Metsola katıldığı zirvede Avrupa Parlamentosunun, yükselişini sürdüren Blockchain ve kripto para sektörüne olumlu bir bakış açısı beslediğini ifade etti. Maltalı politikacı açıklamalarında bu yeni sektöre ilişkin sorunlara da değindi. Sektördeki sorunların “kesinlikle” EP gündeminde yer aldığını bildiren Metsola kripto severlere umut veriyor.

Metsola açıklamalarında Avrupalı yetkililere bir tür çağrıda bulunuyor. Maltalı politikacı, dağıtık defter teknolojisi (DLT) tarafından sağlanan merkeziyetsizliğin “aslında daha fazla güvenlik” sağladığını yetkililerin kullanıcılara duyurmasını talep ediyor. Metsola’ya göre Blockchain teknolojisi esasında “güveni artırmakla” ilgili. Sonuç olarak teknolojinin merkezsiz yapısı kullanıcıların “gönül rahatlığıyla” işlemlerini gerçekleştirebilmelerini sağlıyor.

Avrupa Parlamentosu’nun sektöre karşı net bir tavır sahibi olduğunun altını çizen Metsola yetkilileri Blockchain ve kripto para alanını düzenleme konusunda göreve çağırıyor. Maltalı politikacıya göre yeni sektör “doğru türden bir düzenlemeye” ihtiyaç duyuyor. Metsola Avrupa Parlamentosu’nun bu konuda harekete geçmeden önce yapısal olarak hazır olması gerekebileceğini bildirdi. Avrupa düzenleyici ve yapısal ekosisteminin yeni teknolojiyi kapsayacak kadar esnek olup olmadığının teyit edilmesi öncelikli yapılacak işler arasında.

Metsola, ülkesi Malta’da meclisten geçerek yürürlüğe giren Blockchain teknolojisine yönelik yasadan da bahsetti. Metsola bu hamleyi ileri atılmış iyi bir adım olarak değerlendiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar