Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesinden, “Dijital Euro” Açıklaması: İleride Yasal Para Birimi Olabilir!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi, dijital Euro ile ilgili birtakım açıklamalar yaparak ECB yetkililerinin konuya ilişkin kapsamlı çalışmalara başlayacağını söyledi.
08:45
15 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, Euro’nun dijital versiyonunun Avrupa’da yasal para birimi haline gelebileceğini açıkladı.

Dijital Euro, AB’de Yasal Para Birimi Olabilir mi?

Bloomberg’in bildirdiği üzere, ECB (Avrupa Merkez Bankası) üyesi Fabio Panetta, Finlandiya’nın baş kenti Helsinki’de düzenlenen bir panel tartışması sırasında dijital euro girişimleri ile ilgili birtakım açıklamar yaptı. Panetta, ECB’nin dijital para birimi üzerindeki çabasını devam ettirmesi durumunda, dijital Euro’nun AB sınırları içerisinde yasal para birimi olma ihtimalinin olduğunu söyledi. ECB Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, yetkililerin bu iki yıl içinde kapsamlı incelemelere başlayacağını da sözlerine ekledi.

ECB Üyesinin Geçmiş Açıklamaları

Panetta, son açıklamalarından ayrı olarak yakın bir zaman önce dijital euro ve stabil kripto paralar ile ilgili bir uyarı yaptı. Stabil kripto para girişimlerinin finansal istikrarı tehlikeye atabileceğini dile getiren ECB üyesi Panetta, Avrupa Merkez Bankası’nın rolünün zayıflamaması amacıyla, ECB’nin dijital Euro çıkartması gerektiğini ifade etti. Panetta, dijital Euro’nun kullanıma sunulmasının, 5 yıl gibi bir zaman alabileceğini söyledi.

ECB’nin Dijital Euro Çalışmaları

Bu yılın başlarında Avrupa Merkez Bankası, 24 ay boyunca devam edecek bir dijital Euro projesinin araştırma aşamasını başlatma planlarını vurguladı. Avrupa Merkez Bankası, ECB araştırma departmanının Avrupalıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek temel sorunları ele almayı amaçlayacaklarını ifade etti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ise, finansal ürünün paranın en güvenli şekli olması gerektiğini dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar