reklamı kapat

Avrupa Birliği’nin Kripto Para Bütçesi 2019’da Ne Kadar Olacak?

Avrupa Birliğin yetkilileri 2019 yılı boyunca kripto paraları ve finansal teknoloji faaliyetlerini izlemek için ne tam 1,1 milyon euro değerinde bütçe ayırdı.
09:00
5 Ekim 2018

Her geçen gün sahip oldukları önemi artırmayı başaran kripto paralar dünyamızdaki geleneksel oluşumlar tarafından benimsenmeye devam ediyor. Avrupa Birliği de bu yeni varlık sınıfına kayıtsız kalmayanlardan. AB finansal piyasalar yetkilisi geçtiğimiz günlerde önümüzdeki yıl boyunca kripto paraların ve finansal teknolojilerin izlenmesi için ne kadar bütçe ayrıldığını açıkladı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre kripto paraların ve finansal teknoloji faaliyetlerinin takip edilmesi için 2019 yılı boyunca tam 1,1 milyon euro değerinde bir bütçe ayrıldı.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA) 26 Eylül tarihli “2019 Yıllık Çalışma Programı” adlı belgeyi 4 Ekim’de kamuoyuna duyurdu. Belgede önümüzdeki yıl boyunca üzerinde durulacak önemli hususları ve bu konulara ayrılan bütçeleri açıkça görebilmek mümkün. Üstelik üzerinde çalışılacak bu hususlar için ne kadar personel ayrılacağı ve hangi temel konular üzerinde durulacağı da belge içeriden detaylandırılıyor.

Kurum tarafından hazırlanılan belgede mevcut ekonomik grupların istikrarını korumak için ESMA’nın sorumlu olduğu belirtiliyor. Bu sorumluluğun yerine getirilmesi için kripto varlıklar dahil olmak üzere her türlü finansal yeniliğe “özel bir ilgi” gösterileceği ifade ediliyor. Ayrıca belgede kripto paralarla ilgili faaliyetlerin içerdiği riskler üzerinde durulması gerektiğinden de bahsedilmiş.

Kripto paralara ayrılan dev bütçe yeni varlık sınıfının düzenlenmesi konusu için yapılacak araştırmalarda da kullanılacak. Bölgelerin düzenleyici yetkililerinin koordine edilmesinin ve uygulanması en uygun ihtimallerin değerlendirilmesinin sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.