X


Avrupa Birliği’ne Kripto Para Tavsiyesi

Avrupa Birliğinin finansal denetleyicilerinden birisinin danışman gruplarından kripto para çağrısı yapıldı.
08:00
23 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto paralar gün geçtikçe daha fazla benimsenmeye ve daha güvenilir hale gelmeye devam ediyor. Dünyadaki finansal düzenleyicilerin ve küresel finansal sistemde kendine önemli yerler edinmiş unsurların kripto para alanına yönelik attığı yapıcı adımların artması bu duruma kanıt olarak gösterilebilir. Avrupa Birliğinin finansal denetleyicisine danışmanlık yapan bir grup da bu yeni varlık sınıfına kayıtsız kalamıyor.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) AB’deki menkul değerlerden sorumlu üst düzey bir düzenleyici olarak biliniyor. ESMA’ya danışmanlık yapan bir grubun kripto paralara ve ICO token’lerine ilişkin bazı düzenlemeler yapılmasını kurula tavsiye ettiği ifade ediliyor.

Menkul Kıymetler ve Piyasalar Paydaş Grubu (SMSG) 19 Ekim 2018 tarihinde yayımladığı bir raporda kripto paralara dikkatleri çekiyor. Raporda transfer edilebilir özelliklere sahip kripto varlıkların ödemelerde kullanıldığına (Bitcoin gibi) ve bu varlıkların gittikçe artan bir biçimde yatırım aracı olarak değerlendirildiğine dikkat çekiliyor. Grubun raporunda bu yeni varlık sınıfının, tıpkı sermaye piyasalarında görüldüğü gibi, bazı risklerle karşı karşıya olabileceğinin altı çizilmiş.

Raporunda kripto paraların da risklere maruz kalabileceğini ifade eden grup, ESMA’ya kripto severlerin ilgisini çekecek cinsten bir tavsiyede bulunuyor. Bu varlıkların önümüzdeki ocak ayında yürürlüğe girecek Avrupa Birliği’nin MiFID II (finansal araçlar yönergesi II) kapsamına alınması gerektiği SMSG tarafından ifade ediliyor.

SMSG, AB’nin kıdemli düzenleyicisi ESMA’ya böylesi bir tavsiyede bulunsa da kurulun AB düzenlemelerinde bu denli bir değişiklik yapma yetkisi bulunmuyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar