Avrupa Bankacıları Düzenleyicileri Kripto Paralar Hakkında Uyardı

Avrupa Bankacılık Temsilciliği kripto para düzenlemeleri ile ilgili rapor yayımladı.
21:00
9 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Avrupa Bankacılık Temsilciliği (EBA) kripto paraların araştırılması gerektiğini belirtti ve kripto para sektörü hakkında bazı kararların 2019 içerisinde alınacağını duyurdu. Kurum konu hakkında resmi sitesinden bir rapor yayımladı.

Kurum tarafından Avrupa Birliği yasa ve düzenlemelerinin kripto değerlere uygulanabilirliği hakkındaki rapor yasa yapıcılara sunuldu. Raporun özetinde şu ifadelere yer verildi:

Kripto değerler ile ilgili faaliyetler sıklıkla AB bankacılık düzenlenmiş hizmetleri alanına girmiyor. Ödemeler, elektronik para yasası ve tüketici hakları AB seviyesinde belirlenmiş değil. Önerimiz Avrupa Komisyonu’nun belirtilen konular hakkında detaylı analiz yapması yönünde. Buna karşılık yeterli bir cevap bekleyeceğiz.

AB’nin kripto paralara karşı yaklaşımını genellemek oldukça zor. Bazı ülkelerde ülkenin yaklaşımı halkın yaklaşımıyla çelişebiliyor. Bu hafta içerisinde Avrupa Merkez bankası düzenleme yetkililerinden Ardo Hansson kripto değerlerin bir masaldan ibaret olduğunu ve kripto paraların olduğu bir geleceğin saçmalık olduğunu ifade etti.

EBA’nın açıklamasına göre EBA ülke yöneticilerine yardımcı olmak ve bilgilendirmek amacıyla yön gösterici makaleler yayımlayacak. EBA şeffaf işlemlerin gerekliliğine dikkat çekti ve halkın uygun bir şekilde risklerle alakalı uyarılması gerektiğini yazdı.

Avrupa’da kripto paralar konuşulmaya devam ettikçe kafa karışıklığı da artıyor. Birçok kurum kripto paralara dair rapor yayımladı ve düzenlemelere dair boşluklara parmak bastı. Avrupa’nın genellikle temkinli bir yaklaşım içerisinde olduğunu söyleyebiliriz ancak her yönüyle belirgin bir düzenleme adımı atılmış değil. İsviçre ve İsveç bugünkü durumuyla diğerlerinden daha önde görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar