reklamı kapat

Atıklardan Ekonomi Oluşturan Proje SwachhCoin

9 Nisan 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Gücünü blockchain teknolojisinden alan ve dünya üzerinde benzeri bulunmayan ender bir girişim olarak tanımlayabileceğimiz SwachhCoin gündelik hayatlarımızda oluşturulan atıkları değerlendirebilmemize olanak sağlamaya hazırlanıyor. SwachhCoin ekibi evlerimizde her gün kullandığımız ev aletlerimizin ya da dünya üzerinde işleyişini sürdüren çeşitli sektörlerin meydana getirdiği milyarlarca dolar değerindeki “atıkları” kullanılabilen ürünlere dönüştürerek yüksek bir ekonomik değer meydana getirmeyi hedefliyor. Ekip hedeflerine ulaşabilmek için gerekli olan fonu toplamak amacıyla bir ICO etkinliği gerçekleştirecek.

SwachhCoin Kuruluşu temel gayesi dünyada her gün meydana gelen atıkları yönetebilmek ve bu alanda bir teknoloji geliştiricisi ya da hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet göstermek olan bir organizasyon olarak biliniyor. Kâr amacı gütmeyen bu kuruluş mevcut atık yönetimi sektöründe büyük bir yenilik meydana getirerek sektörü yeniden şekillendirmeyi amaçlıyor. Ayrıca SwachhCoin sayesinde geleneksel atık yönetimi sektörünün eskisinden daha etkili bir şekilde faaliyetlerine devam edeceği öngörülüyor. SwachhCoin projesi tarafından sektöre kazandırılması planlanan teknolojik gelişmeler bu son cümleyi destekler nitelikte diyebiliriz. İstatistiksel veriler ışığında uzmanlar tarafından ortaya konulan tahminlere göre tüm dünya genelinde meydana gelecek bir tür atık yönetimi krizinin var olma ihtimalinden bahsedebiliriz. SwachhCoin ekibinin sektöre kazandıracağı nitelikler neticesinde bu kriz ile başa çıkılabileceğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

İnsanoğlu yaşantısına her geçen gün şahit olduğumuz çeşitli teknolojik gelişmelerle birlikte devam ediyor. Hayatlarımızda giderek daha fazla etkisini gösteren bu gelişmeler hepimizin gündelik yaşantısını değiştiriyor diyebiliriz. Ancak bu değişimin daima iyi yönde yorumlanamayacağı gerçeğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Dünyamızda meydana getirilen atıkların oranı da her geçen gün değişen hayat tarzımızla paralel oranda değişime uğruyor ve artışını sürdürüyor. Uzun bir zaman boyunca vahim bir problem olarak karşımıza çıkan bu sorun oldukça ciddi sonuçlar doğuracağa benziyor.

Dünya Bankası tarafından yayınlanan resmi bir rapora göre yalnızca Amerika Birleşik Devletleri sınırlarında üretilen yıllık atık miktarı 250 milyon ton olarak ifade edildi. Bu orandan yola çıkarak ABD sınırlarında yaşayan bir bireyin bir günde ürettiği atık miktarı ortalama iki kilo olarak tespit edildi. Buna göre herhangi bir bireyin yıl boyunca ürettiği atık miktarı ise 540 kiloya tekabül ediyor. Atık miktarlarında görülen bu devasa rakamlar oldukça büyük sorunların meydana gelmesine neden oluyor.

Sözü geçen atıkların saklanacakları alanların temin edilmesi bu sorunlara örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca saklanılan atıkların meydana getirdiği emisyon ya da sızıntı gibi çevresel sorunlar da ayrı bir problem ortaya çıkarıyor. Üstelik atıklar her zaman sanıldığı kadar masum olmayabiliyor. Bazen zehirli hale gelebilen atıklar çevreyi ve toplum sağlığını ciddi oranda tehdit ediyor.

Sektöre girmeye hazırlanan SwachhCoin tüm bu sorunların üstesinden gelmeyi hedefliyor. Kullanıcılarının beğenisine sunduğu küresel ve merkezsiz atık yönetim ağı aracılığıyla sektörü yeniden şekillendirmeyi kendisine şiar edinen SwachhCoin ekibi sahip olduğu benzersiz altyapıyla öne çıkıyor. Mevcut istatistiklere göre 7.6 milyara ulaşan insanoğlunun nüfusunun 2025 yılına dek 8.1 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Bu oranla doğru orantılı şekilde artış gösteren atık oranlarıyla başa çıkabilecek kaliteli bir platformu insanlığın hizmetine sokan SwachhCoin bir ICO etkinliği düzenlemeye hazırlanıyor.

Etkinlik kapsamında 400 milyon token’in kullanıcılarıyla buluşturulması hedefleniyor. Ezber bozan bir hedefe sahip olan ekip token’lerini white paper’da ayrıntılı olarak belirttiği şekilde dağıtacak. Blockchain teknolojisi gibi çağımızın en sofistike yeniliklerinden güç alan platform yatırımcılarına benzersiz hizmetler sunacak. Proje hakkında daha detaylı bilgilere erişebilmek için projenin web sayfasını ya da sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

Facebook InstagramTwitterBitcointalkGithubReddit – Linkedin – MediumTelegram

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.