Artık Sıcak Savaş! ABD Kripto Paralara Neden Saldırıyor?

Özet

  • Kripto para piyasalarına karşı güçlü bir kalem savaşı başladı. Kongre neden atlanıyor?
11:58
28 Mart 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dün akşam saatlerinde kripto yatırımcıları uzun süredir beklenen ancak dillendirmeye bile çekinilen büyük bir kaosun başladığını gördü. Hedefte dünyanın hacim bakımından en büyük kripto para borsası Binance vardı. Sadece son 3 ayı bile dikkate alsak ABD’li düzenleyiciler endüstrinin ağır toplarına çok sayıda kılıç salladı. Sonuncusu en güçlü darbe gibi görünüyor.

Kripto Para Savaşı

ABD’nin kriptoya karşı açtığı savaş, son salvonun Binance borsasına atılmasıyla hız kazanıyor. Bu arada, sektör yöneticileri kripto ve inovasyonun boğulduğuna dair endişelerini dile getiriyor. 27 Mart’ta Haun Ventures kurucusu ve Coinbase yönetim kurulu üyesi Katie Haun, ABD’li mali düzenleyicilerin kripto endüstrisini kasıtlı olarak nasıl boğduğuna dair bir makale yazdı. 2022 yılındaki kripto çöküşünün düzenleyicilere büyük bir fırsat verdiğini söyleyen Haun oradan gelen cesaretle kriptonun boğulmaya çalışıldığını söylüyor.

Haun aynı zamanda “seçilmemiş yetkililer” Amerika’nın bir kripto endüstrisine sahip olup olmaması gerektiği konusunda önemli politika kararları veriyorlar” dedi.

“Bu çabalar yanlış yönlendirilmiş, pervasız ve potansiyel olarak anayasaya aykırıdır. En önemlisi de, Amerika’yı bankacılık sistemini belirli bir yönetimin hoşuna gitmeyenlere kapatma gibi tehlikeli bir yola sokuyorlar.”

Haun diğer sektör yöneticilerinin açıklamalarını da yineledi.

“ABD’nin önemli politika kararları Kongre ve eyalet yasama organları tarafından alınmalıdır, seçilmemiş yetkililer tarafından değil”.

Kriptoya Neden Saldırıyorlar?

Endişeleri gerçekten sektördeki risklere karşı hızlı aksiyon alma dürtüsü mü? O halde neden LUNA çöküşünden itibaren aylarca bekleme gereği hissettiler? SEC’in menkul kıymettir, değildir iddialarına harcayacağı enerjiyi rehberliğe harcadığını hayal edin. Gerçekten elle tutulur kuralları olan, kripto girişiminizi regüle etmeye istekli bir kurum nasıl olurdu? Bu yok, peki ama neden? Kripto para piyasaları son derece yeni ve tüm bu ataklar “yılanın başının küçükken ezilmesi” isteğini vurgular gibi görünüyor. Üstelik artık Demokratları durduracak bir SBF de yok. Peki dünden bugüne ne değişti?

Yasama sürecinin atlatılıp hükümet eliyle kripto sansürünün ABD bölgesinde dayatılması ne kadar doğru? Capriole Fund’ın kurucusu Charles Edwards mevcut bankacılık sorunlarına yanıt olarak kripto paralara saldırıldığını iddia etti.

“Son 2 hafta içinde, ABD’li düzenleyicilerin Bitcoin’in uygulanabilir bir alternatif olmasının bir sonucu olarak Kripto’da sahip oldukları her şeyi ateşlemeleri ironik. Signature Bank’ın yasadışı olarak kapatılması, haksız Coinbase Wells bildirimi, Binance’e dava açıldı, liste uzayıp gidiyor.”

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI