Artık Rahat Bir Nefes Alabilir Miyiz? Hindistan Yasaklarıyla İlgili Önemli Gelişme!

Yeni gelişmeyle birlikte yatırımcılar rahat bir nefes alabilir mi?
22:45
20 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hindistan bölgesinden kripto paralarla alakalı sık sık yeni açıklamalar geliyor. Yasaklanmalı, yasaklanacak ve yasaklanıyor derken artık rahat bir nefes alabiliriz. Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Düzenlenmesi, Hindistan’ın alt meclisi kış oturumunu sonlandırırken gündemde görünmüyor. Peki bu ne anlama geliyor?

Hindistan Kripto Para Yasağı

Hindistan hükümeti hala ülkedeki belirli kripto para birimlerini yasaklayabilecek bir yasa tasarısını düşünüyor olabilir, ancak milletvekillerinin mevcut parlamento oturumunda herhangi bir yasayı oylamaları pek olası değil. 17 Aralık tarihli bir yayına göre, Hindistan parlamentosunun alt meclisi Lok Sabha, 23 Aralık’ta kış oturumu sona ermeden önce “tüm özel kripto para birimlerinin” yasaklanmasını öneren bir yasa tasarısına büyük olasılıkla bakmayacak.

Dijital Para Birimi düzenlemesi 2021 oturumunun son günlerinde hükümet organının gündemindeki yedi ana madde arasında görünmüyor. Yani şimdilik Hindistan FUD’u sona erdi diyebiliriz. Sert açıklamalar gelse de kısa vadede bir yasak kararı alınmayacak.

Kripto Düzenlemesinin Zamanı Var

Lok Sabha için 23 Kasım tarihli bir bültende, Hintli milletvekillerinin Hindistan Rezerv Bankası tarafından yayınlanan “resmi dijital para biriminin oluşturulması için kolaylaştırıcı bir çerçeve” oluşturan yasayı oylayabilecekleri belirtildi. Buna ek olarak, tasarı bazı kripto para birimlerinin yasaklanmasını önerdi. Aynı yasa tasarısı daha önce parlamentonun gündeminde yer almış olsa da yasal statüsünü ele alan bir oylamaya yol açmamıştı.

Mart 2020’de Hindistan yüksek mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası tarafından iki yıl önce yürürlüğe giren kripto para yasağını bozdu. O zamandan beri, birçok yerel medya kuruluşundan gelen raporlar ve yetkililerden gelen açıklamalar, hükümetin dijital varlıkları düzenlemek veya muhtemelen yasaklamak için farklı çözümler düşündüğünü gösteriyor.

Hindistan parlamentosu kripto yasasını çözemese bile, Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind, Lok Sabha’nın muhtemelen Aralık ve Ocak ayları arasında oturumda olmadığı zamanlarda tasarıyı hızlı bir şekilde takip etmek için bir kararname çıkarabilir. Hindistan Maliye Bakanlığı yetkililerinin de kripto para birimlerini para birimlerinden çok emtialara daha yakın hale getirebilecek yasal bir çerçeve düşündükleri bildiriliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar