X


Artık Kripto Para Platformları Çin’i Yasaklıyor: 5 Platformdan Engelleme Adımı!

Çin’in Bitcoin’i 11. kez yasaklamasının ardından artık kripto para platformlarının da Çin’e karşı engelleyici önlemler aldığı görülüyor.
08:43
28 Eylül 2021

Çin, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile birlikte ülkedeki tüm kripto para işlemlerini yasakladığını kamuoyu ile paylaştı. Çin böylece 2009 yılından bu yana 11. kez Bitcoin’i yasaklamış oldu. Her ne kadar bu haber sonrasında kripto para birimlerinin fiyatlarında bir miktar geri çekilme görülse de toparlanma hızlı gerçekleşti.

Buna ek olarak artık sadece Çin kripto para birimlerini yasaklamıyor. Elde edilen son bilgilere göre artık kripto para ekosisteminden de Çin’e engelleyici adımlar geliyor.

Huobi ve Bitmart

Öncelikle Çin’in en büyük borsası konumunda bulunan Huobi, 31 Aralık itibari ile Çin vatandaşları ile yollarını ayıracağını duyurdu. Daha önce de borsa, Çin’den gelen yeni kayıtları askıya almıştı. Huobi açıklamalarında, kullanıcılarının her adım ile ilgili bilgilendirileceğini belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Huobi’den sonra ise Bitmart da aynı adımı izledi. Elde edilen bilgilere göre 30 Kasım’dan sonra Çinli kullanıcılar ile çalışamayacaklarını duyurdu. Dolayısıyla Çin’e karşı bir nevi yasaklama adımı atan ikinci büyük borsa Bitmart oldu.

Veri Siteleri de Erişimi Durduruyor

Borsaların yanı sıra kripto para veri paylaşım sitelerinin de Çin’den gelen IP’leri engellediği öğrenildi. Piyasanın en büyük üç veri paylaşım sitesi olarak sıralanabilecek CoinMarketCap, Coingecko ve Tradingview, Çin’den gelen IP’lerin sitelerine erişimini durdurdu. Yapılan açıklamalara göre artık Çinli kullanıcıların veri sitelerini kullanabilmesi için VPN ile giriş yapması gerekecek.

Uzman isimlerin görüşüne göre Çin’in son hamlesinin ardından bu adımları takip edecek daha çok fazla kripto para platformu bulunuyor. Dolayısıyla ne kadar direnseler de artık kripto para platformları da Çin’i yasaklıyor gibi görünüyor.

Bu durum bir tercih meselesi mi yoksa zorunluluk mu tartışılır ama işlerin değiştiğinin net bir göstergesi olarak tarihe geçebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar