X

Analitik Şirketi Glassnode’dan Heyecanlandıran Bitcoin (BTC) Raporu! İşte Detaylar

Analitik şirketi Glassnode'a göre Bitcoin grafiği önemli işaretler gösteriyor.
19:20
12 Ağustos 2021

Geçtiğimiz yıl piyasa düzeltmeleri sırasında “dead cat” sıçramalarını tespit eden bir Bitcoin (BTC) zincir üstü göstergesi, Ağustos ayında yeniden parladı.

Bitcoin NUPL Değeri 3 Ayın Ardından İlk Kez Pozitif Bölgede

Bitcoin: Short Term Holder NUPL” olarak adlandırılan gösterge, son 155 günde gerçekleşen BTC işlemlerinin harcanmamış işlem çıktısını veya UTXO’sunu hesaba katar. Bunu yaparken, bir yatırımcının Bitcoin satın aldıktan ve elinde tuttuktan sonraki 155 gün içinde bu işlemin karlı bir işlem olup olmadığını belirlemeye çalışır.

Bu nedenle, Gerçekleşmemiş Net Kar/Zarar anlamına gelen NUPL, sıfırın altında bir değer döndürürse, yatırımcıların Bitcoin yatırımlarında zarar ettiği anlamına gelir. Aksi durumda eğer NUPL 0’ın üzerinden bir değere eşitse, yatırımcıların Bitcoin yatırımlarından kâr ettiğini gösterir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Analitik şirketi Glassnode bugün, kısa vadeli yatırımcılar için Bitcoin NUPL değerinin sıfırın üzerinde toparlandığını ve 2021 yılının Mayıs ayında piyasada yaşanan sert çöküşten bu yana ilk kez karlı bir değer gösterdiğini bildirdi. Buna ek olarak blockchain analitik şirketi Glassnode, 2014-15, 2018 ve Mart 2020 ayı döngülerine atıfta bulunarak potansiyel satış korkularına da işaret etti.

Paylaşılan verilere göre, birçok kısa vadeli Bitcoin yatırımcısı daha karları güvence altına almak için düzeltmeler sırasında kar satışı yaptı.

2014-2015 yıllarında yaşanan sert düşüşlerden itibaren fiyat hareketleri, BTC/USD’nin %100 toparlanmasına rağmen aşağı yönlü düzeltmesine devam ettiğini gösteriyor. Benzer şekilde 2021 yılında Bitcoin fiyatlarının yaklaşık 65.000 dolardan 29.000 dolara düşmesinden ardından büyük bir toparlanma gerçekleştirdi. Öyle ki lider kripto para birimi Bitcoin son toparlanma ile birlikte %63.59’luk bir sıçrama yaşayarak 46.787 dolara yükseldi.

Ancak lider kripto para birimi Bitcoin bugün tekrar bir fiyat düzeltmesi yaparak 45.000 dolarlık psikolojik destek seviyesinin altına geriledi. 45.000 dolar seviyesinin aşağı yönlü kırılması ile birlikte Bitcoin günün en düşük seviyesini 43.986 dolar olarak kaydetti.

Glassnode, bu tür “hızlı toparlanmaların” iki durumda gerçekleştiğini belirtirken bunların Ayı piyasası yardım rallileri ya da Boğa piyasalarının güvensizlik evreleri olduğunu ekledi. Bu nedenle analitik şirketi Glassnode, 2013, 2019 ve 2020 yıllarındaki yükseliş patlamaları sırasında görülene benzer uzun bir boğa koşusu olasılığını yok saymadı.

Bitcoin’de (BTC) Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son dönemde piyasadaki artışla birlikte oldukça iyi performans gösterdi. Lider kripto para birimi geçtiğimiz günlerde son 3 ayın en yüksek seviyesi olan 46.787 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ancak Bitcoin bu yükselişin ardından bir fiyat düzeltmesine gitti ve gün içerisinde 45.000 dolar seviyesinin de altına düşerek 43.986 dolara kadar geriledi. Lider kripto para birimi içeriğin hazırlandığı an itibarıyla CoinMarketCap verilerine göre sün 24 saatte %4.82’lik düşüle 44.298 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar