Analist: Libra’yı Ezmek, Çin Dijital Parası Lehine Sonuçlanır!

RBC Analistleri Libra'nın Çin'in dijital para biriminin rakibi olduğunu vurguladı.
09:00
16 Ekim 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

RBC Capital Markets analistlerinden birisi, sosyal medya platformu Facebook’un kripto para projesi Libra‘yı ezmenin, Çin’in dijital para birimine yarayacağını vurguladı. Bilindiği üzere Çin Merkez Bankası yaklaşık olarak 3 senedir kendi dijital para birimini geliştirmekte ve 2019 yılında projenin sonlarına gelindiği belirtilmekte. Çinli yetkililer bu para biriminin Libra’ya çok benzediğini ancak bundan ”daha iyi” olduğunu belirtmişlerdi.

RBC konu hakkında müşterilerine şu bildiriyi gönderdi:

”Eğer ABD’li regülatörler aralarında konuşup ABD içerisinde kripto para yeniliklerini ve girişimlerini destekleyecek regülasyonları hayata geçirme kararı almazlarsa, Çin’in merkez bankası destekli dijital para birimi gelişmekte olan ekonomiler içerisinde en yaygın kullanılan dijital para birimi halini alabilir.”

Libra’dan Ayrılanlar Tekrar Üye Olabilir!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin bundan kısa süre önce Libra projesinden ayrılan firmaların kendi baskıları yüzünden değil, regülasyonlarla ilgili endişeler yüzünden bunu yaptığını vurgulamıştı. Libra kısa sürede PayPal, eBay, Visa ve Mastercard da dahil çok önemli kurucu üyelerini kaybetti ve Hazine Bakanı bunların çıkma nedeninin Libra’ya yönelik güvensizlik olduğunu düşünmekte.

RBC ise hala birçok firmanın Libra’ya katılmak için ilgi gösterdiğini ve projenin ileride başarılı olabileceğini ifade etti:

”Eğer regülasyonlarla ilgili kesin bir yol haritası geliştirilir ve Libra başarılı bir şekilde piyasaya çıkabilirse, bu firmaların yeniden birliğe üye olmak için başvuru yaptığını bile görebiliriz.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar