X


Amerika’nın Sattığı BTC’ler 1.7 Milyar Dolar Zarara Sebep Oldu

Amerika elindeki Bitcoin’leri satıyor, ancak bu durum hükümetin büyük kayıplar vermesine sebep oluyor...
15:00
11 Şubat 2020

Ortaya çıkan son verilere göre birden fazla ele geçirme sonrasında toplam 185.230 Bitcoin’i elinde bulunduran Birleşik Devletler hükümeti, elindeki Bitcoin’leri çok erken satarak yaklaşık 1.7 milyar dolar zarar etti. Bununla beraber dünya üzerinde farklı ülkelerin kendi Bitcoin’leri olduğu ve hükümetlerin yavaş yavaş Bitcoin hodl’ı olmaya başladığı ifade ediliyor.

Amerika Zararda

Amerika Birleşik Devletleri Hükümetinin Bitcoin ve kripto para birimlerine karşı özensiz yaklaşımı nihayetinde kendini gösterdi. Çünkü ABD’nin bir zamanlar elinde tuttuğu 185.230 Bitcoin’in şu anda yaklaşık değeri 1.8 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Kripto para meraklısı, gizlilik savunucusu ve bir cypherpunk olan Jameson Lopp, Amerika’nın elindeki Bitcoin’leri zamansız satarak ne kadar zarar ettiğini gözler önüne seren bir veri paylaştı.

Yapılan açıklamalara göre ABD hükümeti Bitcoin varlıklarını 2014’te başlayan bir dizi açık artırma ile sattı ve şu anda Şubat ayı boyunca 4.000’den fazla BTC’nin aynı yöntemle satışa sunulacağı biliniyor. Peki, ABD bu satışlardan ne kadar kazandı?  Ortaya çıkan verilere göre bu satışlardan ABD 150 milyon doların biraz üzerinde kazanç elde etti. Eğer şu anda tüm Bitcoin’ler ABD’nin elinde olsaydı bunların değeri 1.8 milyar olacaktı. Dolayısıyla Amerikan hükümetinin bu elde çıkarmalar dolayısıyla 1.65 milyar dolar zarar ettiği görülüyor.

Bitcoin Hodl’ı Hükümetler

Amerika’nın tersine hodl stratejisini benimseyen hükümetler de bulunuyor. Örneğin Bulgar hükümetinin bir operasyonda 213.000 Bitcoin ele geçirdiği ve bunları elinde tuttuğu biliniyor. Her ne kadar Bulgaristan bu BTC’lerle ne yapmayı planladığını açıklamasa da günümüz fiyatıyla Bulgar hükümetinin elinde 2 milyar doların üzerinde bir değere sahip BTC bulunuyor.

Bunun yanında İngiltere’nin de elinde bulunan Bitcoin’leri sattığı biliniyor. Ancak İngiltere bunu daha mantıklı bir şekilde fiyat 8.000 dolar civarındayken yaptı.

Bunlarla beraber he ne kadar hükümet kripto paralar konusunda özensiz davransa da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2020 yılında da ABD’li tüketiciler için kripto para birimlerini ve kripto para tabanlı menkul kıymetleri değerlendirmeyi sürdüreceğini açıklamıştı

Kaynak: Beincrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar