X


Amerika’dan Son Dakika Kripto Para Yasak Haberi! Kimleri Kapsıyor?

Bitcoin ve altcoinler ABD tarafından kısmen yasaklandı. Peki yasağın detayları neler?
21:30
18 Şubat 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz yıl bazı milletvekilleri tarafından dillendiren yasak resmen geldi. Kripto paralar ve daha birçok yatırım aracına bu gruptaki insanların yatırım yapması artık yasaklanıyor. Peki yasaklar hangi varlıkları ve kimleri kapsıyor? İşte detaylar.

FED Kripto Yatırımı Kısmen Yasakladı!

Federal Rezerv yetkilileri, Cuma günü resmi hale gelen yeni kurallar kapsamında hisse senetleri ve tahvillerin yanı sıra kripto para birimleri de dahil olmak üzere bir dizi varlığın ticaretini yapamayacak. Ekim ayında açıklanan düzenlemeleri takip eden politika yapıcı Federal Açık Piyasa Komitesi, kısıtlamaların çoğunun 1 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Kurallar, FOMC üyelerini, bölgesel banka başkanlarını ve yönetim kurulu toplantılarına düzenli olarak katılan personel memurları, tahvil masası yöneticileri ve Fed çalışanları dahil olmak üzere bir dizi başka yetkiliyi kapsayacak. Ayrıca eşler ve çocuklar da kapsam dahilinde olacak. Yasak, hisse senetleri, tahviller ve kripto ile birlikte emtiaları, yabancı para birimlerini, sektör endeks fonlarını, türevleri, short pozisyonları ve ajans menkul kıymetlerini veya varlık satın almak için marj borcunu kullanmayı kapsar. Kongre, henüz kabul edilmemiş olsa da üyelerinin bireysel hisselere sahip olmalarını da kısıtlayacak bir önlemi tartışıyor.

Yasak Neden Geldi?

Açıklamada ayrıca, kuralların “herhangi bir çıkar çatışması görüntüsüne karşı bile koruma sağlayarak, Komite’nin çalışmalarının tarafsızlığına ve bütünlüğüne olan kamu güvenini desteklemeyi” amaçladığı da belirtildi.

Merkez bankası yetkilileri, geçen yıl, birkaç üst düzey Fed yetkilisinin, merkez bankasının Kovid yayılımının ilk günlerinde ekonomiyi canlandırma amaçlı kapsamlı önlemler almasından hemen önce bireysel hisse senetleri ve hisse senedi fonları yatırımı yaptığına dair açıklamaların ardından harekete geçti.

Tartışmaların ardından Boston’dan bölge başkanları Eric Rosengren ve Robert Kaplan görevlerinden ayrıldı.

Cuma günü yapılan duyuru, yasağı Ekim ayındaki orijinal duyuruda bahsedilmeyen Bitcoin gibi kripto para birimlerine genişletti. Düzenlemelere göre, halen piyasa pozisyonuna sahip olan yetkililerin yasak pozisyonlardan kurtulmak için hala 12 ayı olacak. Yeni Fed yetkililerinin bunu yapmak için altı ayı olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar