X

Altcoinlerde 10 Milyar Dolar Buhar Oldu! Kripto Para Yatırımcıları Dikkat!

Bu yıl kaç milyar dolar buharlaşır? Kayıplara sermayenizle destek olmamak için dikkatli olmalısınız!
22:37
7 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasaları henüz tam anlamıyla regüle edilmiş değil, elbette bu durum ciddi mağduriyetlere de yol açıyor. Vahşi batının finans versiyonunu kripto para piyasalarında görüyoruz. Geleneksel piyasalara göre nispeten özgür bir alan oluşturması kesinlikle dolandırıcıların da işine yarıyor. Yatırımcıların bu noktada dikkatli olması gerekiyor.

2021 Kayıpları 10 Milyar Dolar

ImmuneFi, 2021’de DeFi saldırıları ve dolandırıcılık vakalarıyla 10 milyar doların buharlaştığını açıkladı. Araştırma, istismarların ve rug-pulls diye tabir edilen dolandırıcılık yöntemlerinin tamamını kapsıyor. Rug-pulls bir projedeki ekibin elindeki arzın tamamını satarak ortalıktan kaybolmasına verilen isimdir, en sadece şekilde böyle tanımlanabilir. 2020’de hesaplanan rakama kıyasla %137 artış yaşandı.

ImmuneFi, Perşembe günü, 2021’deki kripto para piyasalarındaki toplam kayıp hacmini hesaplayan resmi bir rapor yayınladı. Rapora göre şirket, saldırıların, dolandırıcılığın ve diğer kötü niyetli faaliyetlerin geçen yıl yatırımcılardan 10,2 milyar dolar çaldığını söylüyor. Rapora göre, 2021 boyunca 120 kripto istismarı veya dolandırıcılık vakası yaşandı, en yüksek değerli hack 613 milyon dolar ile Poly Network, onu sırasıyla 200 milyon dolar ve 150 milyon dolar ile Venus ve BitMart izledi.

Listedeki diğer kayda değer girişler, her ikisi de 37,5 milyon dolara saldırıya uğrayan Alpha Finance ve Cream Finance, Yearn.finance’in 11 milyon dolarlık, Furucombo’nun 14 milyon dolarlık şeytani sözleşme istismarının yanı sıra platform kullanıcılarının hoş karşılandığını iddia ettiği kötü şöhretli Alchemix rug pull’uydu. Platformun akıllı sözleşme sentetik varlıklarından biri olan alETH ile bir para çekme sorunu ortaya çıktıktan sonra kurucu ekip 6,5 ​​milyon dolarlık servetle ortalıktan kayboldu.

2021 yılı, bir önceki yıla kıyasla güvenlik ihlallerinin hem sıklığında hem de hacminde keskin bir artış gördü ve 123 vaka kaydederek toplamda 4,38 milyar dolar, yani %137 artış kaydetti.

Kripto Para Yatırımcıları Dikkat

Immunefi’nin CEO’su ve kurucusu Mitchell Amador, yaptığı konuşmada, endüstri için “dramatik kayıplarla dolu bir yıl” olarak nitelendirmesine rağmen, zincir içi güvenliğin geleceğine yönelik iyimserliğini korudu.

“Onchain ekonomisinde tamamen yeni güvenlik açıklarının ortaya çıkmasına rağmen, topluluk hızla uyum sağlıyor. Yalnızca Immunefi’de, bu yıl istismar nedeniyle kaybedilen miktarın iki katını kurtardık ve en iyi güvenlik uygulamaları toplulukta yaygınlaşıyor”.

Amador, ImmuneFi’nin Polygon‘un (MATIC) ağdaki Proof-of-Stake Genesis sözleşmesinde “kritik” bir güvenlik açığı olarak tanımlanan şeyi önceden tespit ederek milyar dolarlık kaybı önledi. Böylece projeden gayet güzel bir ödül aldı.

Kripto para yatırımcıları eğer 2022 yılında yaşanacak kayıplara maddi olarak destek olmak istemiyorsa özellikle yatırım yaptıkları DeFi projelerine karşı dikkatli olmalıdır. İnternet sitemizde birçok kılavuz içerik bir projeye yatırım yapmadan önce incelemeniz gereken önemli detayları size anlatıyor. Bunlara göz atarak dolandırılma riskinizi azaltabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar