Reklam

Altcoin ve Kripto Paralar İçin 2021 Yılının Hayal Kırıklıkları!

Kripto paralar için 2021 yılı nasıl geçti? Bu sefer bardağın boş tarafını inceliyoruz.
20:35
23 Aralık 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Kripto para birimlerinin şimdiye kadarki en iyi performansını gördüğü bir yılda bile, yatırımcıları hayal kırıklığına uğratan olaylar yaşandı. 2021, hem benimseme hem de ana akım kabul açısından blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri için en ilginç yıllardan biri oldu. El Salvador gibi hükümetlerden Tesla, Goldman Sachs, Bank of America ve Morgan Stanley gibi büyük şirketlere kadar birçok kurum ekosistemin bir parçası olma yolunda adım attı. Şimdi 2021 yılını bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçirelim ve en büyük hayal kırıklıklarına göz atalım.

SEC’in VanEck’in Spot Bitcoin ETF’sini Reddetti

Amerika Birleşik Devletleri Güvenlik ve Borsa Komisyonu’nun Ekim ayı başlarında ProShares’in Bitcoin (BTC) vadeli işlem fonunu onaylamasının ardından, Bitcoin 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.789 dolara yükseldi. BITO kodu altında işlem gören ProShares Bitcoin Strategy ETF, ilk günlerinde harika bir performans gösterdi ve yoğun ilgi gördü. Bu durum BTC ETF‘nin lansmanının ne kadar çok beklendiğini gösteriyor.

Kısa bir süre sonra, 12 Kasım’da mali düzenleyici, Van Eck’in spot Bitcoin ETF teklifini reddederek pozitif havayı dağıttı. Fiyat yönünü bu haberle birlikte aşağı çevirdi.

Spot ETF için mücadele Cameron ve Tyler Winklevoss’un “Winklevoss Bitcoin Trust”ı başlatmaya çalıştığı Temmuz 2013’ten bu yana sekiz yıldan fazla bir süredir devam ediyor.

Ethereum Ağı: Gaz Ücretleri Kontrolden Çıktı

Ethereum ağı 2021’de dönüm noktası niteliğinde bir yükseltme geçirdi: ETH’yi Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559 ile deflasyonist bir yörüngeye sokan Londra sert çatalı. Yazının yazıldığı tarih itibariyle, değeri 4,96 milyar doların üzerinde olan 1,244 milyon ETH yakıldı.

Yakma mekanizmasının tanıtılmasının yanı sıra, Ethereum gaz ücretleri, blockchain’inde merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinin artan kullanımının ve kripto para biriminde Ethereum tabanlı NFT’lerin çoğalmasının ışığında büyük bir artış gördü. Gaz ücretleri 100 gwei’yi geçmeye devam ediyor. Gwei, Ethereum’un en küçük birimidir ve 0.000000001 ETH’ye eşittir. Gaz ücretleri 23 Şubat’ta yıllık en yüksek 373,8 gwei’ye ulaştı. Gaz ücretleri Mayıs ve Ağustos arasında kontrol altında gibi görünse de o zamandan beri özellikle bireysel yatırımcılar için oldukça olumsuz olan birkaç ani artış yaşandı.

Solana Ağı: Kesinti ve DDoS Saldırısı

Nisan 2019’da piyasaya sürülen Solana, yaklaşık 12 milyar dolarlık toplam kilitli değer (TVL) ile önde gelen blockchain’lerden biri oldu. Ağın yerel tokeni SOL, yaklaşık 180 dolarlık mevcut fiyat göz önüne alındığında, fiyatı neredeyse 130 kat arttı.

Ancak, 4 Aralık tarihinde Solana ağı yaklaşık altı saat süren bir kesinti yaşadı. Ağın ana ağ beta kümesi, blockchain’inde yeni işlemlerin onaylanmasını engelleyen 53.180.900 yuvasında blok üretmeyi durdurdu. Bu kesinti, sebebiyle Solana büyük tepki çekti.

Binance Smart Chain ve Güvenlik Açıkları

BSC ilk olarak Nisan 2020’de tanıtıldı ve kısa bir süre sonra Ağustos 2020’de piyasaya sürüldü. O zamandan beri ağ, Ethereum‘dan sonra merkezi olmayan uygulamaları dağıtmak için en yaygın kullanılan ikinci blockchain haline geldi. DefiLlama’ya göre, ağdaki DeFi protokollerindeki TVL şu anda yaklaşık 17 milyar dolar. Bununla birlikte, ağ ve üzerinde çalışan protokoller, piyasaya sürülmesinden bu yana güvenlik açıklarına karşı son derece savunmasız.

Aşağıda, güvenlik açıklarının ve hack’lerin kurbanı olan BSC’deki bazı DeFi protokollerinin bir listesi bulunmaktadır:

  • PancakeBunny: 200 milyon dolar
  • Spartan Protocol: Exploit 30 milyon dolarlık bir kayıpla sonuçlandı.
  • Uranium Finance: 50 milyon dolar
  • Meerkat Finance: 31 milyon dolar
  • pNetwork: 12,7 milyon dolar
  • Bogged Finance: Flash loan exploit ile 3 milyon dolar (flaş kredi saldırıları bu yıl oldukça popülerdi)
  • BurgerSwap: Güvenlik açığı nedeniyle 7,2 milyon dolar
  • Belt Finance: 6,3 milyon dolar

Ağın faaliyette olduğu 18 ayda yüz milyonlarca dolarlık kayıplara yol açan hack’ler ve güvenlik ihlalleri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu güvenlik açıklarına ek olarak, Cream Finance ile birlikte PancakeSwap merkezi olmayan borsaya yönelik birkaç kimlik avı saldırısı gerçekleşti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar