Reklam

Altcoin’in Merakla Beklenen Güncellemesi için Korkutan Uyarı: Kripto İç Savaşı

Kripto para gözlemcisi Jack Niewold, en büyük altcoin Ethereum'un merakla beklenen The Merge güncellemesine yaklaşılırken, ETH yatırımcıları, staker'ları ve stablecoin yatırımcıları için korkutan uyarı geldi.
19:30
6 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para bülteni Crypto Pragmatist’in kurucusu ve kripto para gözlemcisi Jack Niewold, kişisel Twitter hesabından Ethereum‘da merakla beklenen The Merge güncellemesinin küresel Blockchain topluluğuna getirebileceği olası riskler ve fırsatlar hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Niewold’un dikkat çeken değerlendirmelerde bulunduğu görüldü.

Kripto İç Savaşı

Niewold’un görüşüne göre, 2022’nin Eylül ayında gelmesi beklenen The Merge‘yle ilişkili üç türk risk bulunuyor. Bunlar; teknolojik riskler, lojistik riskler ve fork’lanma (çatallanma) riskleri.

Teknik riskler çoğunlukla PoS‘tan PoW’a geçişin beklenmeyen teknik sonuçlarıyla ilgili. Yani, tüm ağ durabilir ve mühendislerin Ethereum ağının yeniden başlatması gerekebilir. Niewold bunun dünyanın sonu olmayacağının, yani en büyük problemlerden biri olmadığının altını çiziyor.

Lojistik riskler, Ethereum’un The Merge’sinin bir kez daha ertelenme olasılığını kapsıyor. Web3’teki her büyük güncelleme gibi, Ethereum’un The Merge’sinin yayınlanma tarihi geçmişte birkaç kez ertelendi. Aynı zamanda, olası çatallanma ile ilişkili riskler, ağ katılımcıları için en tehlikeli olanı gibi görünüyor. Çatallanma, Ethereum Blockchain’in iki yeni Blockchain’e bölünmesi anlamına geliyor. Blockchain’lerden biri hisse kanıtı (PoS) konsensüsü üzerinde aktif olarak çalışacakken, Blockchain’lerden ikincisi iş kanıtı (PoW) üzerinde aktif olarak çalışacak. USDT veya USDC gibi merkezileştirilmiş stablecoin’ler bu nedenle, “kriptoda iç savaş” ile sonuçlanabilecek ikinci bir “eşdeğer” versiyona sahip olacak.

Niewold, Ethereum’un (ETH) PoW sürümünün medya ilgisi, geliştirici etkinliği ve fiat ağ geçitlerinden yoksun olmasından dolayı böyle bir sonun “lojistik olarak gerçekleşmesinin” pek de mümkün olmadığını düşünüyor.

Satış Baskısı Riski

Kripto para gözlemcisine göre, geliştiriciler, modası geçmiş PoW Ethereum’u geliştirmekle ilgilenmeyecek. Bu nedenle topluluk çatallanma risklerini fazla abartmamalı ve bu konudan abartıldığı kadar korkmalı. Ancak, bunun neden olacağı belirsizlik büyük The Merge güncellemesi öncesi ETH‘de satış baskısına neden olabilir. Bu nedenle, yatırımcılar ve trader’ların Eylül’ün ortasına doğru temkinli hareket etmeleri önemli olabilir.

Daha önce de bildirdiğimiz gibi, The Merge’nin testnet aktivasyonun Bellatrix’in geç testnet güncellemesinden iki hafta sonra, 19 Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar