Altcoin’e Madenci Akını: 24 Saatte Yüzde 280 Yükseldi

Ethereum madencilerinin Merge ile birlikte Proof of Work Blockchain'i Ethereum Classic'e (ETC) yönelmesiyle ağın hash rate'i sert yükseldi.
15:15
15 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Proof of Work Blockchain’i Ethereum Classic (ETC), madencilerin artık Proof of Stake Blockchain’ine dönüşen Ethereum Blockchain’i üzerinde çalışamayacak olmalarından dolayı oldukça yüksek oranda hash rate artışı kaydetti.

30 Günde Yüzde 500’lük Artış

Kripto para madenciliğinin önemli bir ölçümü olan hash rate, Ethereum Classic için 24 saat önceki 64 TH/s hash rate’in yüzde 280 üzerinde yükselişle 183 terahash’e (TH/s) yükseldi. Madencilik havuzu 2Miners’ın sağladığı verilere göre, Ethereum Classic’in hash rate’i son 30 gün içerisinde yüzde 500’lük yükseliş kaydetmiş durumda. Blockchain’in hash rate’indeki sert yükseliş, Ethereum’un iş ispatı mekanizmasından hisse ispatı mekanizmasına geçişiyle tetiklendi. Bu geçişle birlikte madencilerin yerini doğrulayıcılar (validators) aldı ve Ethereum madencilerine ihtiyaç kalmamış oldu.

The Merge’den önce, Ethereum madencileri yıllar boyunca madencilik cihazlarına milyarlarca dolar yatırım yaptı. Bu nedenle, Merge sonrası Ethereum’un hash rate’inin diğer iş ispatı Blockchain’lere akması bekleniyordu. Madencilik havuzları, Merge öncesi Ethereum Classic’i en iyi iş ispatı Ethereum alternatifi olarak görerek Blockchain için peşi sıra destek sunmaya başladılar.

Ethereum Classic’in Ethash adlı madencilik algoritması, Ethereum‘da kullanılan madencilik cihazlarıyla tam uyumlu. Bu, Ethereum Classic ağının yerel varlığı ETC‘nin geçmişte Ethereum için üretilen GPU ve ASIC tabanlı madencilik cihazlarıyla çıkarılabilmesini sağlıyor. Güncel verilere göre Ethermine, toplam 30 bin 647 bireysel madencinin sağladığı 57 TH/s’lik katkı ile Ethereum Classic’teki en büyük madencilik havuzu konumunda. Ethermine, Merge’den önce Ethereum’daki lider madencilik havuzuydu.

Hedefte Yalnızca Ethereum Classic Yok

Öte yandan diğer iş ispatı Blockchain’lerde de Ethereum Classic’e benzer bir eğilim görülüyor. Ergo Blockchain’inin hash rate’i 2Miners’ın sağladığı hash rate’in bir günde yüzde 390’dan fazla yükselmesiyle 27 TH/s’den 107 TH/s’ye çıktı. Benzer şekilde, Ravencoin Blockchain’inin hash rate’i de 8 TH/s’den 15.52 TH/s’ye çıkarak iki kattan fazla arttı.

Uzmanlar, Ethereum madencilerinin desteğini alan Blockchain’lerin yerel varlığının fiyatlarının yükseleceği üzerinde duruyor. Bu da hash rate ile birlikte fiyatlarda da yükselişin yaşanabileceğine işarete ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar