X

Almanya ve Fransa Libra’yı Engelleyecek!

Almanya ve Fransa Libra'yı engelleme kararı aldı.
08:00
14 Eylül 2019
Okuma Süresi: 1 Dakika

Milyarlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan sosyal medya devi Facebook yaz döneminde büyük bir atılım gerçekleştirdi ve kendi kripto para birimi Libra ile kripto para cüzdanı Calibra‘yı tanıttı.

Yıllar süren geliştirmeler sonucu böyle bir projeyi hazır hale getirdiğini ifade eden Facebook, yayınladığı Libra white paper’ında bunun çeşitli varlıklara ve itibari paralara endeksli bir stablecoin olacağını da açıklamıştı. Özellikle WhatsApp uygulaması üzerinden dünyanın dört bir yanına havale göndermek ve almak için Libra’nın kullanılabileceğine değinen sosyal medya devi, ilk tanıtıldığı haftadan itibaren regülatörlerin radarına girdi.

Geçtiğimiz günlerde Fransız yetkililer konu hakkında bir açıklama yaparak Libra’ya karşı olumsuz tutumlarını dile getirmişlerdi. Fransa’nın açıklamasına Almanya da katıldı ve iki önemli Avrupa gücü bugün yapılan ortak basın açıklaması ile Libra’nın piyasaya çıkmasına karşı olacaklarını vurguladılar.

İçerik Rehberi

Libra’ya Avrupa Engeli

Fransa Maliye Bakanlığı tarafından Reuters’e verilen demece göre Almanya ile Fransa bir olup Libra’yı engelleme kararı aldı. İki güçlü devletin risk olarak nitelendirdiği konu ise ulusal egemenliğin ayrılmaz bir parçası olan mali gücün hiçbir özel kuruluşun eline geçmemesi oldu.

Libra bunun yanı sıra en büyük kripto para piyasalarından birisine sahip olan ABD içerisinde de hala regülatörlerin onayını beklemekte. Facebook ise yeni yayınladığı bir açıklamasında Libra konusunda kararlı olduklarını sergileyerek, 2020 yılının ikinci yarısında stablecoin’in resmen piyasaya çıkacağını vurguladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar