reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Alım-Satım İşlemleri Kökten Değişebilir Mi? SPECTRE CEO’su İle Özel Röportaj

10 Ekim 2017
  • Coin TürkCoin Türk
Investing.com, SPECTRE CEO’su Karan Khemani ile online finansal işlemleri kökten değiştirme potansiyeline sahip platform üzerine konuştu. Biz de CoinTürk olarak bu özel röportajı aşağıda yayınlıyoruz.

Investing.com: Spectre bir işlem platformu mudur, broker mıdır, her ikisi midir yoksa hiçbiri midir?

Karan Khemani: Spekülatif şifrelenmiş işlem borsası anlamına gelen SPECTRE, parçalanmış bir likidite havuzu tarafından desteklenen finansal tahmin piyasası platformudur ve kesinlikle broker değildir. Geliştirdiğimiz modelle broker’lar tamamen ortadan kalkar.

SPECTRE birçok işlemci koruma algoritmasına sahip bir işlem platformudur. Bu algoritmalar duygu kontrolü, risk yönetimi, işlem fırsatı tanıma ve kullanıcının zamanla saptanan güçlü ve zayıf noktalarını kapsayan istatistik takip sistemi gibi çeşitli alanlara yöneliktir. Sistem zamanla yatırımcının zayıflıklarını öğrenir ve hata yapmak üzere olduğunda yatırımcıyı uyarır.

SPECTRE’de 7/24 işlem yapılabilir. Havuz her işlemde kâr paylarının yüzde 2’sini token sahiplerine, yüzde 2’sini ise teknoloji ücreti olarak SPECTRE ekibine öder. Tüm işlemler smart contracts üzerinden yapılır. Bu, aracıların tamamen ortadan kalkması ve finansal işlemlerde yeni bir güven ve şeffaflığın inşa edilmesi anlamına gelir.

SPECTRE dışarıdan bakıldığında tamamen yenilikçi bir site gibi duruyor. Sektör için böylesine alışılmadık ve radikal bir projeyi geliştirirken ekip olarak motivasyonunuz ne oldu?

Uzun süredir finansal işlemler sektörünün içindeyiz; 11 yıldan uzun bir süredir kendimize ait bir finansal eğitim ve işlem grubuna sahibiz ve her gün tüm dünyadan yatırımcılarla iletişim hâlindeyiz. İlk yıllardan sonra yatırımcıların neden kaybettiği sorusuna birkaç temel sebep gösterdik: 1) İşlem yapmayı gerçekten bilmiyorlar. 2) Duygularını kontrol edebilecek bir kişilik yapıları yok. 3) Bu ikisi de değilse, broker’ların dolandırıcı taktiklerine aldanıyorlar.

Broker’ın değil yatırımcının tarafından bakarak sektöre girdik. Bu 3 ihtimâli azaltmak ve yatırımcıların kazanma şansını artırmak için elimizden gelenin en iyisini yapma konusunda oldukça kararlıyız.

SPECTRE’ye dikkatli bakacak olursanız platformun eğitim verdiğini ve yatırımcılara disiplinli olmayı öğretmeyi amaçladığını görürsünüz. 1. ve 2. sorun böylece çözülürken, 3. sorun sunucu uygulama bulunan geniş likidite havuzuyla çözülüyor.

SPECTRE işe baştan beri tüm istediklerimizi yapabildik: Adil bir ortam oluşturduk ve yatırımcılara başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları bütün araçları sağladık. Bu tabii ki bir koruma fonu olduğumuz veya yatırımcıların kesin olarak kâr edeceği anlamına gelmiyor. Ancak ne olursa olsun adil bir platform oluşturmayı başardık.

Bu, MegaTrader 4/5 işlemlerinin ve bu tarz platformların reklamını yapan broker’ların sonunun geldiğini mi gösteriyor?

Bu tür platformların bittiğini düşünmüyorum, fakat SPECTRE onlardan bence farklı. Bu platformlar daha profesyonel yatırımcılara hizmet vermesi için tasarlanmış. SPECTRE’de ise bir yatırımcının isteyeceği her şey olmasına karşın sitenin kullanımı çaylak bir yatırımcının anlayabileceği kadar basit.

Blockchain teknolojisi ve kripto paralarla yeni tanışmış birine parçalanmış likidite havuzunun nasıl çalıştığını nasıl anlatırdınız?

Likidite havuzu, karşı bir işlemin olmadığı durumlarda yatırımcıların platformdaki yaptıkları işlemlerin karşı tarafı konumundadır. Yani eşleşme sorunu olduğunda likidite havuzu devreye girer ve yatırımcı işlemini gerçekleştirebilir. Diyelim ki bir yatırımcı 100 dolarlık bir işlem yaptı ve kazandı. Önceden hazırlanmış smart contracts, bu paranın 75 dolarını yatırımcıya yollar, % 2’si kâr-token’i sahiplerine ve % 2 proje ekibini gider. 100 dolarlık bir kayıp durumunda ise kâr-token’i sahiplerinin ve SPECTRE ekibinin aldığı yüzde 2 değişmez, % 96 ise likidite havuzunun olur. Şayet yıl sonunda likidite havuzu gereğinden fazla dolar ve belirlenen büyüme hedefi aşılırsa fazlalık paranın % 70’i kâr token’i sahiplerine, % 30’u ise proje ekibine gider.

“Şimdiye kadar her şey tamam ama nereden gelecek bu likidite havuzunun suyu” diyebilirsiniz. Siz sormadan ben cevap vereyim: Tabii ki ICO’dan. İki tür token geliştirdik. Birincisi yukarıda tarif ettiğimiz kâr paylarının dağıtıldığı token. Diğeri ise platformda kullanılabilecek türden bir token. Kullanıcılar ICO’ya yatırım yaparak bu token’lere erişim şansına sahip olabilir.

Likidite havuzunun karşı bir taraf olarak işlev gördüğünü anlayan kullanıcılar onları kaybetmeye iten başka bir tarafın olmadığından % 100 emin olabilir mi?

Kesinlikle! Önceden de belirttiğim gibi SPECTRE ekibi ve kâr token’i sahipleri her işlemden % 2’şer pay alırlar. Yatırımcıların yaptığı işlemlerde herhangi bir çıkar çatışması söz konusu değildir.

Şeffaflık bu oyunun anahtar sözcüklerinden biri gibi duruyor. Blockchain devrimi finansal piyasaları daha güvenli yatırım bölgeleri hâline getirdi mi sizce?

Şeffaflık gerçekten de anahtar kelime ve blockchain ileriye gidebilmemizi sağlayan araç. Ancak en önemli şey bir şirketin blockchain teknolojisini suistimal etmesi değil iyiye kullanması. Blockchain’i kullanıcılarını dolandırmak için kullanan birçok şirketle karşılaştık şu ana kadar. Bunun yanı sıra blockchain’in gücünü şeffaf ve güvenli bir şekilde kullanarak gerçek çözümlerle ilgilenen çok iyi ve şeffaf şirketler de gördük.

Tam da bu yüzden sektörde dikkatini blockchain’e çeviren büyük şirketlerin sayısının arttığını görüyoruz ve Ethereum Girişim Ortaklığına (Ethereum Enterprise Alliance) Microsoft, Intel, UBS, ING gibi birçok meşhur şirketin katıldığını biliyoruz. BARAC projesi de oldukça önemli. UCL, LSE, FCA ve CySec gibi kurumların destek verdiği araştırma projesi niteliğindeki BARAC’la finansal sektörle uyumluluk sorunu kolaşlaştırılmaya çalışılacak.

Blockchain’in kısa süreli misafir olarak gelmediğini ve gittikçe daha fazla şirketin, yatırım peşindeki kriptocular için daha güvenli ve şeffaf bir ortam oluşturmak adına blockchain’in nimetlerinden faydalanmak istediğini biliyoruz.

Sıradan bir yatırımcı SPECTRE’nin ICO’sundan nasıl kârlı çıkabilir?

Yukarıda da değindiğim üzere ICO döneminde ve sornasında geçerli iki farklı token’imiz var.

Para işlevi gören esas token, platform kullanıcıları için birçok avantaj getiriyor. Borsalarda al sat yapılarak bu token’den kazanç sağlanabilir de. Bizim token’in değerini artırmak için düşündüğümüz şey ise geri satın alım. Her yıl dolaşımdaki token miktarının yüzde 15’ini geri satın alarak ve aldığımız token’leri yakmak suretiyle yok ederek token’in değerini artırmayı amaçlıyoruz.

Kâr token’i SPECRE’yi sürekli kazanç kapısı olarak görenlerin kullanabileceği bir token. Yukarıda da değindiğim gibi hem sabit bir % 2’lik geliri var hem de likidite fazlası şeklinde yatırımcılara dönme ihtimali.

Peki SPECTRE’nin 5 yıllık planı nedir ve erken yatırımcıları ne gibi avantajlar bekliyor?

Uzun vadeli planlarımızda önemli dönüm noktaları var ve yol haritamızda bunların üzerinde durduk. Yine de soruya cevaben tekrar etmekte fayda var: İlk olarak bu yıl ICO’yu başarıyla geçirmeyi umuyoruz, ikinci olarak Avrupa Birliği uyumluluk lisansına (MIFID) başvuracağız. 2018’in ilk çeyreğinde platform kullanıma açılacak ve işlem çeşitliliğinin genişletilmesi için çalışmalarımızı hızlandıracağız. Sonrasında ise merkezsiz bir app store açmayı düşünüyoruz. Türünün ilk örneği olacağını düşündüğümüz app store’da diğer şirketler likidite havuzumuzu kullanarak işlemler yapabilecek. Kâr token’i sahipleri bu uygulamalardan da kazanç sağlayacak. Bu sırada gelişimimize bağlı olarak yukarıda sözünü ettiğimiz BARAC ve EEA gibi projelere katılmayı planlıyoruz.

SPECTRE  olarak bizim, yatırımcı topluluğumuz ve token satış (ICO) döneminde bize katılacak yeni yatırımcılar için sınırsız sayıda fırsatın olduğunu ve bizden beklentilerin yüksek olduğunu görebiliyorum. Sınırımız kesinlikle yok ve yolculuğumuz henüz başlıyor. Gelin bataklığı birlikte kurutalım!

ETİKETLER
loading...