reklamı kapat

ALAX Yeni Ortaklıklarla Güçleniyor

22 Mart 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Hong Kong ve Cenevre merkezli mobil oyun dağıtım platformu olarak bilinen ALAX ile dünyanın en iyi akıllı telefon üreticilerinden birisi olma unvanıyla faaliyetlerini sürdüren Gionee bir ortaklık sağladı. Bu ortaklığa göre ALAX platformu Gionee’nin yeni akıllı telefonlarına önceden yüklenmiş olacak ve düzenli bir şekilde güncellenecek. Gionee 2016 yılında tüm dünyaya 40 milyonun üzerinde akıllı telefon sağlamayı başarmıştı. Şirketin ürettiği telefonlar şu sıralar Hindistan sınırlarında bir hayli popüler. Üstelik şirket dünya genelindeki 50 farklı pazarda boy gösteriyor.

ALAX platformunun token’lere dayanan teknolojisi küresel piyasadaki oyun geliştiricilerine benzersiz olanaklar sunuyor. Bu teknolojinin yardımını alan geliştiriciler dünya genelindeki bankacılık geçmişi bulunmayan kullanıcılara erişebilecekler. Bankacılık deneyimi olmayan ancak akıllı telefon kullanıcısı olan insanlar Güneydoğu Asya, Çin ve Hindistan gibi bölgelerde yoğunluk gösteriyor. Bu tür verilerin ışığında yapılan analizlere göre ALAX platformunun oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşması bekleniyor. Platformun kullanıcılarının sayısının 100 milyonu aşacağı öngörülüyor.

ALAX CEO’su ve kurucu ortağı Matej Michalko platformlar ilgili açıklamalarda bulundu. Michalko yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

ALAX platformu mobil oyun geliştiricilerinin içeriklerini kullanıcılarına ulaştırabilmelerine yardımcı olacak bir vizyon çerçevesinde şekillendirildi. Hâlihazırda çalışmakta olan sistem çeşitli yetersizlikler boyunduruğunda faaliyetlerini sürdürüyor. Aracı kurumlar tarafından geliştiricilerden alınan yüksek işlem ücretleri ve ödeme işlemlerinin uzun bir sürede tamamlanması bu yetersizliklere örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca mevcut sistem geliştiricilerin bankacılık hizmeti almayan kullanıcılara ulaşabilmeleri için herhangi bir çaba sarf etmiyor. Blockchain teknolojisinin gücünü arkasına alan ALAX platformu sayesinde işlemler daha hızlı ve ucuz hale geliyor ve sektörde bulunan bu tür sorunların üstesinden geliniyor. Mobil oyun sektöründe üretilen içeriklerin kullanıcılarla buluşturulmasına olanak sağlarken geliştiricilere emeklerinin karşılığını verme amacı güden vizyonumuzu gerçekleştirmek doğrultusunda Gionee ile bir ortaklık anlaşması imzaladık.”

Platform oyun geliştiricilerini milyonlarca “bankasız” müşteriyle buluşturuyor

Küresel mobil oyun sektörünün tanınmış isimlerinden Newzoo’ya göre bu piyasanın sahip olduğu toplam değer geçtiğimiz yıl 46.1 milyar doları aştı. Buna göre piyasa 2016 yılına göre %19 oranında bir büyüme kaydetti. Bu büyük sektörden en büyük payı alan bölge hiç şüphe yok ki Asya – Pasifik bölgesi. ALAX platformu bu bölgeye girerek oyun geliştiricilerine milyonlarca yeni kullanıcı kazandırmayı hedefliyor. Şirket bu doğrultuda akıllı telefon devlerinden Gionee ile anlaştı ve bu anlaşmaların devamı geliyor.

Akıllı telefonlar her geçen gün kullanıcı sayılarını artırsa da geleneksel finansal kurumların tırmanışta olan bu sektör ile ilgili piyasalara gereken hizmeti veremediklerine üzülerek şahit oluyoruz. Üstelik Dünya Bankası tarafından 2014 yılında yayınlanan Küresel Finansal İndeks’e göre dünya üzerinde 2 milyar bankasız yetişkin bulunuyor. Bu konuda ALAX platformunun ilgisini çeken nokta bu kullanıcıların akıllı telefon kullanıyor olmaları şeklinde ifade edilebilir.

Müşteriler hâlihazırda çalışmakta olan Dragonfly ağı aracılığıyla ALAX platformunda kullanılan token’leri satın alabilecekler. Bu token’ler daha sonra uygulama içi ödeme işlemlerinde kullanılabilecek ve bu ödemeler doğrudan geliştiriciye ulaşacak. Böylece hem işlemler hızlanıyor hem de içerik için ödenen ücret komisyoncular aradan çıkarıldığı için azalıyor.

ALAX geliştiricilere para kazanma olanağı veriyor

Geleneksel yöntemlerde uygulanan yöntemlerde müşteriler bir oyunu ya da uygulamayı satın almak için PayPal, kredi kartı ya da çok daha pahalı olan SMS gibi yöntemleri kullanıyorlar. Bu yöntemlerin tamamı aracı kuruluşlara komisyon alma imkanı sağlıyor. Bu durumda fiyatların artmasına yol açıyor. Üstelik Decent tarafından yapılan tahminlere göre bu ödeme işlemlerinin geliştiriciye ulaşması üç ila altı ay sürüyor.

Hâlihazırda kullanılan geleneksel yöntemler  bu tür sorunlara neden oluyorken ALAX token ile gerçekleştirilen ödemeler bu sorunları ortadan kaldırıyor. ALAX token’ler ile yapılan ödeme işlemlerinde tahsil edilen miktar doğrudan geliştiriciye ulaşıyor ve bu token’ler kolayca itibari paraya dönüşebiliyor.

ALAX ekibi platforma ve ürünlere yönelik yapılan geliştirme ve test sürecinde sona yaklaştı. Önümüzdeki haftalarda daha somut adımların atılması bekleniyor. Daha sonra platform tüm Gionee aygıtlarında yer alacak. Token satış etkinliği ise 17 Nisan’da başlayacak.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER