reklamı kapat
  • BTC  :  41.350,89 ₺
  • ETH  :  3.277,90 ₺
  • BCH  :  5.063,01 ₺
  • XRP  :  3,95 ₺
  • BTC 41.350,89 ₺
  • ETH 3.277,90 ₺
  • BCH 5.063,01 ₺

Akıllı Sözleşmeler Sunan Zen Protokol Ön Satışa Hazırlanıyor

8 Kasım 2017
  • Coin TürkCoin Türk

Sorumluluk reddi: Bu makale bir basın bültenidir ve içerik şirket tarafından sağlanmıştır. Cointürk, aşağıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. 

Akıllı sözleşmeler, Blockchain, Bitcoin ve Kripto para sektörü ile yakından ilgilenenlerin sıkça duyduğu bir kavram haline geldi. Girişimcilere kendi alt yapılarını oluşturabilme imkanı için Akıllı sözleşmeler sunan Zen Protokol, projesinin detaylarını duyurdu. Proje, bir ICO olarak sunuluyor ve 30 Kasım 2017’de Pre-Sale’e (ön satış) hazırlanıyor.

ZEN’İ Tanıyalım

Zen aracıların olmadığı, finans dünyası için araçlar içeren bir platformdur. Zen ile her türlü kripto parayı yaratabilir ve ticaret yapabilirsiniz – rutin veya eşsiz, basit veya karmaşık.

Merkezi olmayan kripto paralar doğal olarak merkezi olmayan bir finans dünyası yaratmıştır. Zen projesi Bitcoin ile protokol seviyesinde bütünleşir. Bitcoin tarafından desteklenen karmaşık sözleşmeler, Bitcoin ağının ölçeklenebilirliği veya güvenliği üzerinde herhangi bir etki yaratmaksızın mümkündür.

Sözleşmeler, anlaşmaları sağlar ve katılımcılara, başka bir deyişle varlıklara sahipliği veren tokenleri verir. Farklı varlıkların piyasaya çıkmasında etkin olabilir, karşılık olarak emanet değeri oluşturabilir.

Tokenler bir sözleşme ile kişilere sahiplik verir ve bu nedenle değerli dijital varlıklar olmaktadırlar. Bir token sadece ana sözleşmeler ile oluşturulabilir, fakat diğer sözleşme veya kişiler tarafından kullanılabilirler.

Akıllı Sözleşmeler, gerçek geçmişe ve harici bilgi kaynaklarıyla bağlantılı olması durumunda fayda sağlarlar. Doğruluğu kanıtlanmış verilen Zen’de listelemek en yüksek derece de etkilidir, şifreli anlaşmalarlar yüksek ölçekli veriler yoğun işlemlerden geçirilerek, sadece değerliyse ve faydalıysa ortaya çıkarılır.

ÖRNEK:

Alice bir sözleşme oluşturup temeli olan bir değerle destekliyor. Bob sözleşmeyi okur ve bitcoin kredisi ile opsiyonlu bir satın alma yapar. Sözleşme bir token yaratır ve Bob’a gönderir. Daha sonra Bob, anlaşılan opsiyonu sözleşmeye geri göndererek yerine getirir. Sözleşme temel alınan değeri Bob’a gönderir. Alice kalan fonların yaratılan sözleşmeyle kilitlenmesini talep eder.

BITCOIN ENTEGRASYONU

Zen, bitcoin’den daha iyi olduğunu kanıtlamaya veya rekabet etmeye çalışmaz. Bitcoin zaten son derece iyi optimize edilmiştir. Zen’in asıl amacı Zen topluluğu ile Bitcoin topluluğu arasındaki güçlü bağlantılar kurmak ve mali anlaşmalar için mükemmel bir platform oluşturmaktır. Zen, Bitcoin’e paralel bir blok zinciridir: kendi çalışma şemasına sahiptir; fakat Bitcoin’in UTXO setine ve Bitcoin’in diğer elemanlarına bağlıdır. Her biri tamamen onaylayan Zen nodları birer Bitcoin nodudur. Bu sayede Zen sözleşmelerine karşı hemen teminat verilmesi mümkün kılınıyor. Bitcoin ağındaki yapılan işlemler, Bitcoin kullanıcısının Zen kullanabileceği anlamına geliyor.

ZEN ile BTC değerini Güvenceye Alın

Zen’in Bitcoin ile birlikte çalışması, farklı farklı ikincil zincir mekanizmaları kurmayı kolaylaştırır. Şifreleme, hash gücü, paralel veya bunların bir kombinasyonu ile güvence altına alınmış kişi serbest piyasa kaidesinde rekabet edebilir.

TEKNİK YAPI

Sabit Sözleşmeler ve UTXOS: Zen sözleşmeleri, özel olarak tahsis edilen veri depolama özelliğinden dolayı oluşturulduğu andan itibaren sabitlenir. Bitcoin paradigmasında yerleşik blok zincirine, her işlemin coinin değer kilidini açması ve değeri yeni amacına kilitlemesi ile kendini gösterir. Zen sözleşmeleri, diğer sözleşmelere ve insanlara veri ve değer taşıyabilen işlemler oluşturarak uzlaşmayı sağlıyor. Resmi takip edilmesi gereken sözleşme verilerini depolamak için bir işlem çıkışı kullanır. Sözleşmeler birbirlerinin kodunu doğrudan çağırmaz: sadece sonuç verisi ile iletişim kurarlar. Sözleşme muhakemesini basitleştirir ve birçok tipik akıllı sözleşme kullanımını engeller.

Etkili Anlaşmalar

Bütün taraflar, pozisyonun çözülmesi konusunda anlaşırsa, sözleşme hesaplamalar için zincir hesaplarından daha ucuz bir anlaşma yolu sunabilir.

F * – Güvenli ve Resmi Olarak Doğrulanmış Sözleşme Dili

Zen sözleşmeleri, Microsoft tarafından geliştirilen ve açık kaynak kodlu olan F * özel bir alt grubuyla yazılmıştır. Program doğrulama araştırması. F * tarafından sağlanan gelişmiş kontrollerden geçtikten sonra, sözleşmeler filtrelenere ve .NET bytecodu derlenir. Bu, iki özelliği koruyarak sözleşmelerin gerçek hızlarda çalışmasını sağlar:

Uygunluk Ispatı

Geliştiriciler sözleşmelerin belirli bir şartnameye uygun olup olmadığını kanıtlayabilirler: kanıtlar aynı dilde olmalıdır. Geliştiriciler mevcut işlevselliği uygulayan gelişmiş sözleşmeleri yazdıklarında mevcut sözleşmelerle geriye dönük olarak uyumlu öğeler oluştururlar. Örneğin, bir geliştirici bir davet opsiyon sözleşmesinin teminat gereksinimini güçlendirebilir (ancak zayıflatamaz)!

Kaynak Sınırlandırma

Mevcut akıllı sözleşme platformları, gereksiz sözleşmelerin sistem kaynaklarını tüketmesini engellemek için “gas bitmesini” sağlayarak veya sözleşme içeriğini sonsuz bir döngü oluşturmak için çok basit hale getirerek durdurur. Zen derleme zamanı kaynak sınırları paradigması ile çalışır. Tüm Zen sözleşmelerin kaynak tüketiminde üst limitini belirleyen bir maliyet türü vardır.

EKONOMİ

Zen’in işlem geçmişi, ödüle ihtiyaç duyan madenciler tarafından güvenceye alınır. Zen’in bir merkez noktasına ihtiyacı vardır, rekabetle üretilen az miktarda token gibi. Sözleşme oluşturmak için bu tokenler gereklidir. Aslında sözleşmeleri oluşturmak veya işlem ücretleri ödeme işlemleri herhangi bir varlıkla yapılabilir.

Bu, tokenlerin kullanıma uygun değerini verir, ancak bitcoin destekli varlıklar da dahil olmak üzere diğer varlıkları da tasarlayarak teminat, satın alma ve diğer para birimi kullanımları için tercih etme imkanına sahipler.

Multihash Madencilik

Zen blok zinciri, her bir işlevin göreceli olarak zorlukları ayarlanabilen bir orana göre, birden fazla karma işlevine izin verilen yeni bir iş istihdam kanıtı algoritması ile güvence altına alınmıştır. Her fonksiyonun göreceli olarak zorlukları, belirteç sahiplerinin oyuyla seçilen bir oranı hedefleyecek şekilde ayarlanır. Bu, belirli bir hash işlevi gören madencilere Zen kullanıcılarının çıkarlarına cevap verecek bir ödül oluşturmaktadır.

Website – Twitter – Facebook

ETİKETLER
loading...