reklamı kapat

Aigang Network: IoT Cihazları İçin Dijital Sigortacılık

01:03
18 Temmuz 2017
  • Coin TürkCoin Türk
Bir kayıt tutma sistemi olarak tasarlanan blockchain’in ilk projesi dijital para bitcoin’dir. 2009 yılında geliştirilen bitcoin ve diğer altcoin’ler, blockchain’in en büyük kullanım alanıdır. Ancak blockchain’in kullanımını dijital paralara indirgemek büyük bir yanılgı olacaktır. İnsanlık tarihinin en büyük icatlarından biri olarak anılan blockchain’i bazı kaynaklar, “internetten bile daha önemli bir buluş” şeklinde lanse ediyorlar.

Blockchain’i bu denli önemli kılan şey, yapısında bulundurduğu 4 emsalsiz özelliğidir. Bunlardan ilki, aracı kurumları ortadan kaldırmasıdır. Yani, blockchain üzerindeki işlemleri onaylamak için bir aracı kuruma gerek duyulmaz. İkincisi, değişmez oluşudur: Yapılan işlemler hiçbir şekilde değiştirilemez veya silinemez. Bir diğeri, blockchain’in güvenilir oluşudur. Blockchain veritabanı büyük server’lar tarafından kopyalanır ve merkezi bir kırılma noktası bulunmamaktadır. Son olarak, blockchain şeffaftır. Blockchain’e işlenen işlemler tüm taraflarca görüntülenebilir.

Blockchain’e seviye atlatan yenilik ise smart contract’lerdir. Ethereum sisteminin özelliklerinden biri olan akıllı kontratlar (DAO – Decentralized Autonomous Organization) sayesinde, özellikle finans sektöründe, insan kontrolüne gerek olmayan birçok proje geliştirilmiş ve geliştirilecektir. Bu sektörlerden biri de sigortacılık sektörüdür. Bu yazımızda IoT cihazları için tasarlanmış Singapur merkezli dijital sigortacılık platformu Aigang Network’e değineceğiz. Ancak bundan önce, geleneksel sigortacılık sistemine kısaca bir göz atmakta fayda var.

Geleneksel sigortacılık sistemi ve Aigang

Geleneksel sigortacılık sistemi, doğası gereği birtakım sorunlar barındırmaktadır. Bunların en başında işlemlerin yavaşlığı gelir. Her iki tarafın da işlemleri elle tamamlamak zorunda olması, hem meşakkatli hem de zaman alıcı bir süreci beraberinde getirir.

Bir sigorta başvurusu yaptığınızda sizin için bir risk kategorisi belirlenir. Zaman geçtikçe ve herhangi bir kaza olmadıkça risk seviyeniz düşer. Dolayısıyla sigorta priminiz de düşer. Geleneksel sigortacılık sisteminde riskin makul bir şekilde ölçülmesi için anket ve teftiş gibi gereksiz, uzun süreçler devreye sokulur. Sözün özü, risk ölçümü sağlıksız ve zahmetli bir sürece dönüşür.

DAO sigortacılığı Aigang’te ise risk ölçüm süreci tamamen otomatik olarak yapılır. Dijital sigortacılık, herhangi bir insan hatası veya katkısı olmadan risk grubunu otomatik olarak belirler. Risk değerlendirme sürecinde matematiksel algoritmalardan yararlanılır. Risk değeri hesaplandıktan sonra sigortanın yıllık veya aylık bazda ne kadar tutacağı tahmini olarak size iletilir.

Geleneksel sistemde kişiler hakkında toplanan veriler, risk kategorilerini sigortalamanın yaklaşık olarak ne kadar tutacağını hesaplamak için kullanılır. Ancak verilerin aylar hatta yıllar öncesine ait olabilmesi, fiyatlandırmayı hatalı yapar. Aigang’de ise veriler, cihazlardan eş zamanlı olarak toplanır. Gerçek hayat sonuçlarına dayalı olarak size güncel olarak en iyi fiyat verilir. Fiyat primi düşük ya da yüksek olabilir, ancak Aigang hem sigortalanan hem de sigortacı için en iyi fiyat dengesini sunar. Geleneksel sistemde belgeler imzalandıktan ve her iki taraf da yazılı kopyayı aldıktan sonra sigorta süreci ancak başlar. Okumaya vaktinizin dahi olmadığı bir yığın kâğıt ve belge, Aigang’de yoktur. Smart contract’ler sayesinde sigortalanmak için uygulamayı indirmeniz yeterlidir.

Geleneksel sigortacılıkta hasar durumunda tazmin talebinde bulunmak, deveye hendek atlatmak kadar zordur. Parayı ödememek için her şeyi yapacak sigortacı sorunu aşılsa ve talep edilen miktar kazanılsa dahi bundan sonraki süreçte paranın size geç ulaşması bir başka baş ağrıtan sorundur (bu süreçte bankalar devreye girer).

Yalnızca üstünkörü bir bakışla sağlıksız bir şekilde yapılan hasar tespitinde bile elle işlem yapmak elzemdir. Üstelik tespit edilen hasar ile size ödenecek paraya karşı çıktığınızda gidebileceğiniz tek yer mahkemelerdir. Bu durumda en tipik senaryo, belki de yıllar sürecek olan mahkeme sürecini göze almayıp belirlenen düşük ücreti kabul etmek zorunda kalmanız olacaktır.

DAO’nun farkı ise emsalsizdir: IoT cihazınızın hasar gördüğünü fark etmediğinizde bile sigortanız bunu fark edecektir. Hasarın miktarı ve bunun size kaça patlayacağı otomatik olarak hesaplanır. IoT cihazlarının sağlığını (sağlamlığını) takip eden sistem sayesinde bu süreç sorunsuzca aşılır. Tazmin edilecek miktar, smart contract tarafından otomatik olarak blockchain’e işlenir. Böylece kullanıcıların sigortacılık sürecinde aktif olarak yapması veya endişelenmesi gereken herhangi bir şey bulunmamaktadır. Bir diğer deyişle, P2P temelli bir DAO platformu olan Aigang’de ödemeler anında yapılır.

Aigang Network: IoT cihazları için dijital sigortacılık

Smart contract’lerle şu ana kadar geliştirilmiş sigortacılık uygulamalarının çoğu, kullanıcıların, sigortacıların ve reasürörlerin bir araya geldiği bir ağ olarak işler. Ancak Aigang bu konuda da farkını ortaya koymaktadır. Klasik bir sigortacılık hizmeti vermektense, Aigang merkezsiz dijital sigortacılık işlevi görür ve odak noktası IoT araçlarıdır. Peki IoT nedir? Şimdi de hayatlarımıza yeni yeni giren bu yeni fenomene değinelim..

Nesnelerin İnterneti olarak çevirebileceğimiz Internet of Things, postmodernitenin insan hayatındaki yansımasına dair en güzel örneklerden biridir (Black Mirror dizisi yapımcıları tam bu noktada bir teşekkürü hak ediyor). IoT Agenda’ya göre IoT, tek bir tanıtıcısı (unique identifier) olan birbirine bağlı cihazların, mekanik ve dijital makinelerin, nesnelerin, hayvanların ve insanların, insan-insan veya insan-bilgisayar arası bir etkileşim olmadan bir ağ üzerinden veri transferi yapabildiği bir sistemdir. Bir diğer deyişle, internete bağlanabilen, veri transferi yapabilen, insan veya bilgisayar kontrolü olmadan kendi kendini ayarlayabilen tüm cihazları temsil eden bir şemsiye terimdir. Hâlihazırda 18 milyon cihazın bağlı olduğu IoT’nin 2025’te 75 milyon gibi muazzam bir sayıya ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Bu durum, sigorta primleri için de büyük bir fırsat demektir. Aigang ağında IoT cihazlarının gördüğü hasar, smart contracts algoritmaları kullanılarak, gerekli koşullar kontrol edilerek takip edilebilir ve doğrulanabilir. Drone’lar, telefonlar, şoförsüz arabalar gibi birçok IoT cihazı, ileride dijital olarak sigortalanabilecektir.

Aigang, yol haritasını şu şekilde çizmektedir: Teknoloji konusunda bilgili güçlü bir ekip -> vizyon -> en yalın ve sade ürünün ortaya koyulması -> düzenli katkı ve geliştirme -> finansman -> başarı.

Buradan da anlaşılacağı üzere ön satışı ve ICO’yu başlatmadan önce Aigang ekibi kendini, uygulamayı ellerinden geldikleri kadar geliştirmeye adamıştır. ICO ve ön satışla birlikte satışı gerçekleştirilecek olan AIX token’lerinin satışına Ekim ayında başlanması planlanmaktadır.

Aigang uygulamasını indirerek hem IoT cihazlarını sigortalatabilir hem de sigortacı olabilirsiniz. 10 Temmuz’da piyasaya sürülen uygulamanın demo sürümünü  Apple Store ve Google Play’den indirebilirsiniz.

Website – Whitepaper – Bitcointalk – Github – Reddit – Medium – Telegram – Slack – Twitter

Aigang Hakkında:

2017 yılında kurulan Aigang Network dijital sigortalama işlemleri için blockchain teknolojilerini kullanan yenilikçi bir girişim şirketidir. Sahip olduğu tecrübeli ve yetenekli ekip ile kısaca DAO olarak bilinen (Decentralised Autonomous Organisation) Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonların dijital sigortacılık sektörüne uygulanması kapsamında projeler üretmektedir.

Company name: Aigang Network

Company site: https://aigang.network/

Company contacts: Augustas Staras, Co-Founder, and Business Developer, Aigang Network: [email protected]

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.