Açgözlülük Sona Erdi! Kripto Para Piyasalarında Nesil Farkı ve Kararlara Etkisi!

Birileri satarken, diğerleri almaya devam ediyor. Peki bu neden oluyor?
19:15
19 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin fiyatındaki son kayıplar korku/açgözlülük endeksini de direkt olarak etkiledi. Yatırımcıların önemli kısmı yaşanan kayıpların daha da derinleşmesinden endişeleniyor. Korku ve açgözlülük endeksi fiyatta dip ve tepelerin belirlenmesi için de kullanılıyor. Yaşanan fiyat düzeltmesi tüm metrikleri sıfırlamışa benziyor. Peki bu düzeltmenin sonunda altı haneli fiyat hedefi için yeni bir ralli başlar mı?

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Crypto Fear & Greed Index‘e göre, 19 Kasım’daki gecelik kayıplar, yatırımcıların önemli kısmına korku aşıladı. Sadece iki gün içinde endeksin ibresi açgözlülükten korkuya döndü. Bazı veriler halen yükseliş ihtimaline işaret ederken spot fiyatın bu denli kayıp yaşaması arada önemli bir tezat oluşturdu. Yazı hazırlandığı sırada korku ve açgözlülük endeksi 100 üzerinden 34’e kadar gevşedi. Bir gecede yaşanan düşüş ise 20 puana ulaştı.

Eylül ayından bu yana en düşük seviyeleri gören endeks spot fiyatta dibe yaklaşıldığına da yorulabilir.

Korkusuzlar Alıma Devam Ediyor

Kuşkusuz, birileri çok daha erken panik olarak endeksi hızla dibe çekiyor. Kripto para piyasaları bu yıl ciddi anlamda büyüdü. Peki bu ne manaya geliyor? Aktif işlem yapan yatırımcıların önemli kısmı piyasalara bu yıl dahil oldu. Yani 2 yılı bulan buhran dönemlerine şahit olmadılar ve sabırları uzun süre test edilmedi. Bu adeta insanlar arasındaki kuşak farkına benziyor. Savaş gören Y nesli ile savaştan hemen sonra doğan Z nesli gibi, ikisinin de hayata bakışı tamamen farklı oluyor.

Kripto para piyasalarında sayısız iniş, çıkış gören kemik bir nesil var. Bunlar yaşanan düşüşlerden psikolojik olarak daha az etkileniyor. Çünkü ellerinde paha biçilemez bir şey var, elbette buna tecrübe diyoruz.

Blockchain analitik firması Glassnode tarafından belirtildiği gibi, uzun vadeli yatırımcıların çok az bir kısmı bu dönemde satış yaptı. Son birkaç günde yaşanan aşırı satışların sahipleri ise 155 gün içinde alım yapan cüzdanlardır. Aynı uzun vadeli yatırımcıların 42.000 dolar ile 45.000 dolar arasında da ciddi alımlar yaptığına şahit olmuştuk. Birileri dipten alırken diğerleri dipten satarak onlara yardımcı oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar