X


ABD’nin İlk Bitcoin ETF’si Rekor Kırdı! Bitcoin Fiyatı 64.000 Doları Geride Bıraktı

ProShares'in Bitcoin Strategy ETF'si, açılış gününde 24.313 milyon BITO hissesinin el değiştirmesiyle yaklaşık 1 milyar dolarlık bir hacim gördü.
10:20
20 Ekim 2021
ABD'nin İlk Bitcoin ETF'si Rekor Kırdı! Bitcoin Fiyatı 64.000 Doları Geride Bıraktı
Okuma Süresi: 2 Dakika

Proshares’in Bitcoin Stratejisi borsa yatırım fonu (BITO), bir ETF için şimdiye kadarki en yüksek lansman hacmini gördü ve açılış gününün sonuna kadar bu rakam 1 milyar doların biraz üzerine çıktı.

BITO Rekor Kırdı

ProShare’in Bitcoin vadeli işlem tabanlı ETF’si, 19 Ekim’de New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) 40.88 dolar açılış fiyatı ile piyasaya sürüldü. TradingView’den alınan verilere göre, BITO günü toplam 24.313 milyon hisse el değiştirerek 41.94 dolardan kapattı ve ilk gün hacmi 1 milyar doların biraz üzerindeydi.

BITO’nun açılış günü performansı hakkında yorum yapan Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, ProShares’in ETF’sinin “doğal” veya “taban ilgisi” açısından tartışmasız en büyük olduğunu tweetledi.

Balchunas, Blackrock’un ABD Karbon Geçişine Hazırlık ETF (LCTU) Nisan lansman hacminin “önceden planlanmış bir dev yatırımcı” tarafından yönlendirildiği için “doğal” olmadığını söyledi.

İlk gün BITO için 570 milyon dolar değerinde giriş olduğu bildirildi, bu da ProShares’in ETF’sinin 12 ayda piyasaya sürülen tek emtia ETF’si için bir yıllık net akışlar açısından kendisini bir endüstri ağırlığı olarak sıralayabileceğini gösteriyor.

Altın ve Gümüş Pakete Liderlik Ediyor

FactSet’ten alınan verilere göre, pakete liderlik eden ilk iki emtia ETF’si, birinci yıl sırasıyla 3 milyar dolar ve 1,7 milyar dolarlık akışla Altın ve Gümüş’tür. Emtiaların dışında, 5.351 milyar dolarlık bir ETP için yılın ilk en büyük akışı Invesco QQQ Trust içindi.

Yükseliş performansı ProShares ve kripto sektörü için önemli bir dönüm noktası olsa da, Balchunas, diğer şirketin kendi Bitcoin (BTC) vadeli ETF’lerini başlatmasının sonuçları olabileceği konusunda uyardı:

“Bugünün diğer sonucu, sıradaki ETF’lerin başarılı olması için hayatı çok daha zor hale getiriyor. Zaman esastır. Her gün önemlidir çünkü bir ETF ‘tek’ olarak bilinir hale geldiğinde ve tonlarca likiditeye sahip olduğunda, çalmak neredeyse imkansızdır.”

ProShares’in Salı günü ETF lansmanını takiben, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler bir röportajda kendisinin ve SEC’in neden BTC’nin spot fiyatı yerine Bitcoin vadeli işlemleri tarafından desteklenen ETF’leri tercih ettiğini açıkladı ve şöyle dedi;

BTC vadeli işlemleri, son dört yıldır SEC’in kardeş kuruluşu The Commodities Futures Trading Commission tarafından denetleniyor. Son dört yıldır federal bir düzenleyici tarafından denetlenen ve aynı zamanda 1940 Yatırım Şirketi Yasası ile SEC’in yetki alanına giren bir şeyiniz var ”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar