X


ABD’li Hakimin Bu Kararı ICO’ların Geleceğine Işık Tutabilir

ABD'li bir bölge hakiminin geçtiğimiz günlerde aldığı karar ICO'ların geleceğini etkileyebilir. Karara göre ICO'lar bir menkul değer olarak değerlendiriliyor.
09:00
12 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birleşik Devletlerdeki bir bölge hakimi geçtiğimiz günlerde aldığı bir kararla kripto para topluluğunun ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Hakimin aldığı kararın gelecekteki ICO uygulamaları için bir dönüm noktası olma ihtimali bulunuyor. New York’un Doğu Bölge Mahkemesi hakimi Raymond Dearie menkul kıymetler kanununun ICO’ları ve token satışlarını kapsadığına hükmetti.

Kripto para topluluğunun gündemine adeta bir bomba gibi düşen bu karar bir ICO dolandırıcılığı davasında alındı. Recoin isimli ICO kampanyasını yürüten Maksim Zaslavskiy’in davacıları şüphelinin yatırımcıları dolandırdığı gerekçesiyle cezalandırılmasını talep ediyor. Davacılara göre Zaslavskiy kullanıcıları 300.000 dolardan daha fazla miktarda dolandırdı.

Recoin ICO sahtekarlığı

SEC Zaslacskiy’e ait iki şirketin yatırımcıları Recoin ICO’su aracığıyla dolandırdığını ifade ederek gereken yaptırımları uygulamıştı. Recoin ICO projesi gayrimenkule ve elmaslara dayandığı iddiasıyla yatırımcılara pazarlanmış ancak gerçekte böylesi varlıkların bulunmadığı ortaya çıkmıştı.

Olaya ilişkin dava süreci devam ederken Zaslavskiy’in avukatları davaya konu olan ICO’nun bir menkul kıymet değil de para birimi olduğu gerekçesiyle davanın düşmesini talep etmişlerdi. Ancak Hakim Dearie sonraki davalar için de emsal teşkil etme potansiyeline sahip bir karar aldı ve bu talebi reddetti. Zaslavskiy’in avukatları ICO’ların SEC yasasının yetki sınırları dışında tutulmasını istiyordu. Görünüşe bakılırsa Hakim Dearie avukatlarla aynı fikirde değil.

Yargıç Dearie’nin aldığı karar ICO’ların esasında bir menkul değer olarak değerlendirilmesine giden yolu açıyor. Bu da ICO’ların gelecekte yatırımcılarına daha fazla güven veren bir yapıya sahip olabileceği anlamına geliyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar