X

ABD’li Araştırma Şirketinden Korkutan Celcius Raporu: Tek Seçenekleri Kaldı!

Kripto para piyasası Terra krizinin etkilerini atlatmaya çalışırken, Celcius da bu hafta piyasada panik yarattı. ABD merkezli bir araştırma şirketi, Celcius krizine dair çarpıcı bir rapor yayımladı
16:30
16 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası Terra krizinin etkilerini atlatmaya çalışırken, Celcius da bu hafta piyasada panik yarattı. ABD merkezli bir araştırma şirketi, Celcius krizine dair çarpıcı bir rapor yayımladı.

Üstesinden Gelse Bile…!

Kripto kredi platformu Celcius, Pazartesi günü yaptığı açıklamada “kötü piyasa koşulları” nedeniyle para çekme ve transfer işlemlerini duraklattığını duyurmuştu. Celcius’un para çekme işlemlerini durdurması, kripto ekosisteminde yeniden olumsuz bir hava oluşmasına yol açmıştı. Terra krizi sonrası, büyük bir darbe alan kripto para sektöründe şimdi tüz gözler Celcius‘un bu krizin üstesinden gelip gelemeyeceği. ABD merkezli araştırma firması Kaiko ise bugün endişe yaratan bir rapor yayımladı. Şirkete göre, Celsius Network, ayakta kalma çabalarında sınırlı tercihe sahip. Kötü risk yönetimi, ayı piyasası koşulları ve Lido Staked ETH Price (stETH) krizine işaret eden Kaiko, Celcius’un mevcut krizin üstesinden gelebilmesinin zor olacağını iddia etti.

 

Kaiko’da yönetici olarak görev yapan Conor Ryder’a göre, bundan sonra ne olacağına gelince, firmanın tek seçeneği likidite yaratmak için tezgah üstü bir anlaşmada stETH varlıklarını teminat olarak kullanmak olabilir. Ancak o zaman bile, durum pek iç açıcı görünmüyor. Ryder,  şunları söyledi:

Bu krizden sağ çıksalar bile, uzun vadede ayakta kalmak için Celsius’a nasıl güvenebileceklerini anlamıyorum. Böylesine endişe verici birr başarısızlığı göz önüne alındığında, belki birkaç yıl sonra buna merkeziyetsiz finansın benimsenmesi için bir dönüm noktası olarak bakacağız. Ancak, bu iyimser bir tablo. Sektörün imajı, her geçen gün zarar görüyor.

Celcius, Hukuk Firmalarıyla Görüşüyor

Celsius krizi, kripto para dünyasında yeniden tehlike çanlarının çalmasına neden oldu. Şirket, 2018’deki ilk çıkışından bu yana, kendini perakende yatırımcıların, bir zamanlar hedge fonları ve diğer büyük yatırımcılar için ayrılmış olan getiri türlerine erişmesinin bir yolu olarak tanımlamıştı. Sitemde, yatırımcılar kripto paraların ödünç verebilir ve yıllık %18’den fazla bir faizz kazanabilirler.

The Wall Street Journal, günün ilk saatlerinde yaptığı bir haberde, Celcius’un artan mali sorunları için olası çözümler konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere hukuk firması Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP’den yeniden yapılandırmada uzmanlaşmış avukatlar tuttuğunu bildirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar