ABD’li Yetkililer “Kripto Para Krallığı” İçin Harekete Geçti! Soruşturma Başlatıldı!

Bloomberg'in haberine göre, ABD Adalet Bakanlığı'nın New York Doğu Bölgesi ve SEC yetkililerinin yeni başlattığı anlaşılan soruşturmalar DCG ile Genesis arasındaki para transferlerine odaklanıyor.
09:30
7 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bloomberg’in haberine göre, ABD Adalet Bakanlığı‘nın New York Doğu Bölgesi (EDNY) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yetkilileri, Digital Currency Group (DCG) ile yan kuruluşu Genesis arasındaki para transferlerini incelemeye aldı.

Soruşturmalar DCG ile Genesis Arasındaki Finansal İlişkiye Odaklanıyor

Haberde, Adalet Bakanlığı’nın EDNY ofisinden savcıların şu ana kadar DCG ve Genesis’ten bazı görüşme kayıtlarını ve belgelerini talep ettiği, SEC‘in ise açtığı soruşturmanın EDNY ofisinden savcılarının soruşturmasına benzer şekilde, soruşturmanın daha başında olduğu belirtildi. Konuya yakın olan kaynaklara atıfta bulunulan haberde ne Genesis‘in ne de DCG’nin şu ana kadar “yanlış yapmakla suçlanmadığı” belirtildi.

Habere göre soruşturmalar özellikle DCG ile Genesis arasındaki finansal ilişkiye odaklanıyor.

Bir DCG sözcüsü Bloomberg’e verdiği demeçte şirketin herhangi bir EDNY soruşturmasından haberdar olmadığını söylerken, bir Genesis sözcüsü haber kuruluşuna düzenleyicilerle düzenli bir diyalog halinde olduklarını ancak herhangi bir spesifik konu hakkında yorum yapamayacağını belirtti.

Kripto Para Şirketlerinin Zincirleme Çöküşü

Haziran ayının sonunda Genesis Trading’in iflas eden hedge fonu Three Arrows Capital‘e (3AC) verdiği krediler nedeniyle büyük zararlarla karşı karşıya olduğu ve daha sonra 1.2 milyar dolarlık alacağı için talepte bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bunun ardından DCG, Genesis’in hak talebini üstlenmişti

Kasım ayında Genesis, kredi verme biriminin para çekme işlemlerini askıya alacağını duyurmuş, bu da Earn gibi platformları için Genesis’e güvenen Gemini gibi kripto para borsaları ve şirketleri üzerinde zincirleme etkiler yaratmıştı. Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss ve DCG’nin kurucusu Barry Silbert o zamandan beri para çekme işlemlerinin askıya alınmasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle kamuoyu önünde tartışmaya başladı.

Genesis ayrıca son birkaç ay içinde büyük çaplı işten çıkarmalara gitti, yöneticilerini değiştirdi ve Ağustos ayından bu yana personel sayısını neredeyse yarıya indirdi. Kripto para imparatorluğu FTX‘in çöküşü ise Genesis’e daha fazla zarar verdi.

Öte yandan bir başka DCG iştiraki olan Grayscale de Bitcoin Trust ürünüyle ilgili önemli sorunlarla karşı karşıya. Bitcoin fiyatına kıyasla tröstün hisse fiyatındaki prim geçen ay yüzde 50’yi aştı. Bu durum yatırım ürününe ya da yatırımcıların üründen nakit çekme kabiliyetinde güven eksikliğine işaret ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar