ABD Kripto Para Düzenlenmesi! Son Durum, Altcoinler Nasıl Etkilenecek?

Herkes Amerika'dan gelecek düzenlemelere kilitlendi. Peki kripto para düzenlemesinde son durum ne? Bugüne kadar neler oldu?
21:47
3 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para yatırımcılarının bir süredir heyecanla beklediği önemli bir haber var. Elbette bu haber regülasyonların durumuyla ilgili, bugünlerde Bitcoin ETF haberinden daha önemli görülüyor. ABD uzun süredir kripto paraların düzenlenmesi üzerinde çalışıyor. Peki son durum ne ve altcoinler bu gelişmeden nasıl etkilenecek?

Kripto Para Düzenlenmesi

Kongre Üyesi Tom Emmer geçtiğimiz günlerde Kongre Blockchain Grubu’nun geçen yılki yaklaşımına değinerek, 2022’de ihtiyaç duyulan değişiklikleri paylaştı. Emmer şunları söyledi.

“Kongre Blockchain Grubu’nun desteği, Web3 politikasını ilerletmek için bir araç haline geldi”.

Kongre Blockchain Grubu’nun temelde blockchain teknolojisinin etkilerini anlayarak kripto, NFT‘ler, DeFi ve oyun etrafında politikalar formüle etmeyi amaçlayan bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat olması dikkat çekicidir. Ancak Emmer, eğitimin anahtar olduğunu ve kripto politikasının hala tarafsız olduğunu yineledi. Bunun için, Infra Bill’i bağlam içinde getirdi ve şunları söyledi.

“Altyapı faturası fiyaskosu ve yanlış yönlendirilmiş kripto vergi değişikliği sonrasında, bu komitelerdeki kilit üyeler konuştu ve yasal düzeltmeleri destekledi”.

Bununla birlikte, 117. Kongre’nin geçen yıl boyunca kripto ile ilgili 35 yasa tasarısı sunduğunu belirtmekte fayda var. Kripto para düzenlemesi, blockchain teknolojisi uygulamaları ve merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgili politikanın getirilmesini içeriyordu. Buna ek olarak, Kongre Üyesi Emmer şunları söyledi.

“Masada iki partili, endüstri destekli birkaç teklif var… Ancak henüz Kongre’den geçen ve yasaya giren bir şey görmedik. Bu değişikliği büyük ihtimalle ara sınavlardan sonra göreceğiz, bu yüzden bir sonraki dönem için gündemimizi hazırlamaya başlamak her zamankinden daha önemli”.

Tom Emmer

Peki Masada Ne Var?

İlk olarak Emmer, Patrick McHenry‘nin Amerika’da Yeniliği Sürdürme Yasası’nın “altyapı faturasındaki kripto para ödemesi için iyi bir düzeltme” olacağını açıkladı. Daha sonra, Kongre Üyesi’nin kendi Menkul Kıymetler Netliği Yasası, menkul kıymet sözleşmesinin bir token üzerinde uygulanmasının belirlenmesine yardımcı olabilir. Üçüncüsü, CFTC’ye kripto spot piyasalarını düzenleme yetkisi veren Kongre Üyesi Glenn Thompson’ın Dijital Emtia Borsası Yasası’nı daire içine aldı. Kripto sektörü için şu anda hiç kimsenin net bir denetleyici olmadığı düşünüldüğünde, bu çok önemli adım olacak.

Emmer kripto vergisi, BTC ETF, kripto muhasebe standartları, stablecoinler, CBDC, müşterinizi tanıyın standartları (KYC), madencilik mevzuatı vb. konularda düzenleyicilere “baskı” uygulamaya devam etti. Bu arada, daha önceki bir rapor, kripto para endüstrisinin 2022’yi kripto konusunda yasal netlik için “Kongre ve düzenleyiciler” lobisi yaparak geçirmeyi planladığını belirtmişti.

Ve son raporlardan, Cumhuriyetçi Senatör Cynthia Lummis’in de bu yıl kapsamlı bir kripto faturası çıkaracağını biliyoruz. Üst düzey bir hükümet yetkilisi, Bloomberg’e tasarının yasalaşması halinde düzenleyicilere açık bir rehberlik sağlayabileceğini söylemişti. Ayrıca, diğer mevzuatların yanı sıra hem SEC hem de CFTC’nin denetim görevleriyle birlikte tüketicilerin yararlandığı korumalar konusunda netlik olacağını da sözlerine ekledi.

Ancak, Emmer’in belirttiği gibi, kripto politikası her zaman iki taraflı değildir. Tüm kripto para yatırımcıları bu yıl netleşmesi beklenen regülasyonların kripto endüstrisi lehinde sonuçlanmasını umuyor. Eğer bunun tam tersi olursa kripto para ekosistemi büyük bir buhran yaşayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar