Reklam

ABD Kripto Para Düzenlemesi ve Cardano (ADA) Kurucusu!

Cardano kurucusu Hoskinson kripto para düzenlemeleri hakkında kongre de konuştu. Peki regülasyon kargaşası için çözümü ne?
19:47
24 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, kongre ifadesinde kripto paraların düzenlenmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Kongre’nin kripto para birimi endüstrisinin düzenlenmesine nasıl yaklaşacağına karar vermesine yardımcı olmak için konuştu. Peki Hoskinson ne gibi önerilerde bulundu? Düzenlemeler nasıl yapılmalı?

ABD Kripto Para Düzenlemesi

ABD Temsilciler Meclisi kripto ve blockchain komitesi kripto endüstrisinde önemli bir figür olarak Charles Hoskinson’ı kripto para birimi düzenlemesi hakkında konuşmaya çağırdı. Cardano‘nun kurucusu, yazılım geliştiricilerin uyumluluk konularını ele almalarını sağlayacak bir teklifte bulundu. Hoskinson, bankacılık sektörünün KYC/AML ile çalışma şekline benzer bir şey önerdi.

“Önerdiğim şey bir kamu-özel ortaklığıdır. Ancak sınırlara ihtiyaç vardır. O zaman bizim gibi yenilikçiler bunun gerçekleşmesi için gerekli teknolojiyi oluşturabilir”.

Hoskinson, bankacılık sektörünün KYC/AML ile çalışma şekline benzer bir şey öneriyor. KYC ve AML (kimlik doğrulama, kara para aklama ile mücadele) denetimi SEC ve CFTC’nin kontrolünde değildir. Bunu dünyanın her yerinde bankalar yapar.

Cardano Kurucusunun Tavsiyeleri

Hoskinson tarafından özetlenen teklif, uyumun doğrudan düzenleyicilerin kendisinden değil, kripto para endüstrisinden olması gerektiğini söylüyor.

“Kamu-özel ortaklığı var. Yapılması gereken bu sınırları belirlemek, o zaman yenilikçiler olarak yapabileceğimiz şey, bunun gerçekleşmesine yardımcı olacak yazılımlar yazmak. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) şu anda kripto piyasalarının düzenlenmesi üzerinde kimin yetkisine sahip olduğuna karar vermenin ortasında. Kripto para birimlerinin düzenlenmesiyle ilgili en önemli sorunlardan biri, tek bir ajansın piyasadaki binlerce kripto para birimini düzenleme ve denetleme olasılığının düşük olmasıdır”.

Hoskinson, ifadesinde, kripto para birimlerinin bu düzenleyici çalışmaların çoğunu otomatik olarak gerçekleştirme yeteneğine sahip olduğunu belirterek, uyumluluğu otomatik olarak izleyen bir “kendi kendini sertifikalandırma sistemi” önerdi.

Hoskinson’ın ifadesi, ABD düzenleyicilerinden daha net sınırlar ve yönergeler için bir talep içeriyor. ABD’li yetkililer yıl sonuna kadar en azından stablecoinler ve DeFi için bir düzenlemenin hayata geçmesini istiyor. Özellikle UST çöküşünün ardından Amerika’da her kademeden yetkili isim stablecoin düzenlemesinin acilliğine dikkat çekti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar