X

ABD Başkanlık Seçimlerinin Belirsizliği, Kripto Para Sektörünü 3 Şekilde Etkileyebilir

Kripto para sektörü ABD başkanlık seçimlerinden nasıl etkilenecek?
15:11
4 Kasım 2020

Kripto para sektörü 3 Kasım tarihinde başlayan ABD başkanlık seçimlerinden beri büyük bir belirsizliğin içerisinde. Uzmanlar lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatında çok sert hareketler olabileceği uyarısında bulunmuşlardı ve gerçekten de haklı çıktılar. Bitcoin dün 13.300 dolara kadar düştükten sonra 14.000 dolara kadar yükseldi.

Bu düşüş ve yükselişin devamında ise Bitcoin’in yine 13.700 dolar seviyesine kadar gerilediği görülüyor. Peki devam eden başkanlık seçimleri belirsizliği bittiğinde bu durum Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini tam olarak nasıl etkileyecek? Aslında bu konuda üç büyük olasılık ve yol olduğu görülüyor.

Seçime İtiraz Edilmesi, Bitcoin’e Yarar

Eğer Donald Trump veya Joe Biden tarafından ABD seçimlerinin sonucuna itiraz edilir ve yeni bir seçim istenilirse, bu durum kesinlikle lider kripto para birimi Bitcoin’e yarayacaktır. Bitcoin güvenin kaybolduğu böyle bir ortamda yatırımcıların altın ve gümüş gibi emtiaların yanı sıra yatırım yaptıkları temel varlıklardan birisi haline gelecektir. Koronavirüs salgını esnasında da bu senaryo kanıtlanmış ve BTC rekor bir yükseliş yakalamıştı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Biden’ın Vergi Planı, Kripto Para Sektörünü Mahvedebilir

Joe Biden’ın en çok onay gören yönlerinden birisi de varlıklı ve dev şirketlere ek vergiler uygulama planı olarak biliniyor. Biden, vergilerin %23,8 ile %39 seviyelerine kadar arttırılmasını planlıyor. Bu da ABD borsalarında yüklü satışları beraberinde getirebilir ve borsalarla BTC arasındaki bağ, kripto para sektörünü alaşağı edebilir.

bitcoin düşüş

Kurumsal yatırımcıların yüklü BTC satışları yapması sadece Bitcoin’i değil genel olarak bütün kripto para sektörünü sert bir şekilde etkileyecektir.

Cumhuriyetçilerin Egemenliği, Altcoinleri Canlandırabilir

Şu an için Demokratlar tarafından yönetilen ABD Kongresi, ikinci Koronavirüs teşvik ödemelerini onaylamaya yaklaşamadı. Ancak Cumhuriyetçilerin çoğunluğu elde ettiği bir Kongre, kesinlikle teşvik paketini onaylayabilir.

Trilyonlarca doların piyasaya sürülmesi ABD ekonomisini kötü etkilerken BTC ve diğer kripto para birimlerine tam anlamıyla can verebilir. Koronavirüs krizi sonrasında artış yaşayan kripto paraların ivmesinin temel sebebi de tam olarak böyle açıklanmakta. Seçimlerin kesinleşmesinin ise Kasım ayının sonuna kadar sürebileceği tahmin ediliyor ve bu belirsizlik BTC için hiç iyi olmayabilir.

Trump’ın seçilmesinin ise kripto para sektörüne avantaj sağlayacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar