Abartıya Yer Yok! Uzmandan Kritik Bitcoin Yorumu: 2023’te Tek Bir Senaryo Bizi Bekliyor!

2022'de meydana gelen iflaslar ve krizler kripto para endüstrisine büyük darbe vururken, önde gelen bir analist 2023'te işlerin farklı olabileceğini belirtiyor. 
15:00
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

2022’de meydana gelen iflaslar ve krizler kripto para endüstrisine büyük darbe vururken, önde gelen bir analist 2023’te işlerin farklı olabileceğini belirtiyor.

2022: Kabus ve Krizler!

FTX krizinden sonra Binance’a yönelik iddialar, piyasada eşi benzeri görülmemiş bir FUD dalgasına yol açtı. CoinShares raporu kurumsal yatırımın önemli ölçüde düştüğünü ortaya koyarken, bireysel yatırımcı da merkezi borsalardaki şeffaflık eksikliği ve denetimler gibi hususlar nedeniyle endişe içerisinde bekliyor.  PrivacyAffairs’e göre, kripto para dolandırıcılığının Kasım 2022’ye kadar 4,3 milyar dolar olduğu bildirildi. CoinDesk raporuna göre, kripto para sektöründe yaklaşık 30.000 kişi işini kaybetti. Birkaç kripto para şirketi ayakta kalmak için mücadele ederken, bazıları kapandı ve diğerleri iflas başvurusunda bulundu. Bunlar arasında Argo Blockchain, BlockFI, Celsius Network, Compute North, Core Scientific, FTX, Terraform Labs, Three Arrows Capital ve Voyager Digital dikkat çekiyor.

Makroekonomik şartlar ve sektördeki krizler nedeniyle, Bitcoin de sene başından beri % 65 oranında değer kaybetti.  Bitcoin, geçen sene Ocak’ta  47.000 dolardan işlem görürken, yılı 17.000 dolarının biraz altında kapattı. Benzer şekilde, Ethereum yıla 3.800 dolar civarında işlem görmeye başladı ve yılı 1.200  doların civarında kapattı. 2022’de dünya ekonomilerinin çoğu yüksek enflasyondan etkilendi. Yıllık enflasyon oranı, Haziran 2022’de Amerika Birleşik Devletleri için %9,1 ile rekor seviyeye ulaştı. Benzer şekilde, Euro Bölgesi’nde enflasyon da Ekim ayında %10,6 ile rekor seviyeye ulaştı. ABD Fed, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve diğer birçok merkez bankası, yüksek enflasyonu kontrol altına almak için 2022’de temel faiz oranlarını artırdı. Piyasalar daha yüksek faiz oranlarına göre ayarlandığından kripto para fiyatları darbe aldı.

2023, Neden Farklı Olacak?

2022 yılı, ayrıca kripto para endüstrisini düzenlemeyi amaçlayan birkaç küresel hamleye tanık oldu. AB’nin kripto paralara yönelik Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesinin 2023’ün başlarında bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, kripto paralar ile ilgili düzenlemeye ilişkin birkaç yasa tasarısı sunuldu ve Kongre’nin bunları geçirmesini bekliyor. 2022’nin en önemli olaylarından biri, Eylül ayında bir İş Kanıtı sisteminden Hisse Kanıtı mekanizmasına geçiş yapan Ethereum ağının Merge güncellemesi oldu. Bu yükseltmenin en önemli avantajları arasında, Ethereum blok zincirinin enerji tüketiminde %99’un üzerinde beklenen azalma yer alıyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum ağında daha fazla yükseltme için yol haritasının altını çizdi: Surge, the Scourge, the Verge, the Purge ve the Splurge gibi güncellemeler sırada bekliyor.

Önde gelen analistlerden Isa Nserekoya göre, 2022 yılı artık geride kaldı. Hem kripto para şirketleri hem de yatırımcılar yaşanan felaketlerden ders aldı. 2023,  şeffaflık, regülasyon ve diğer konularda güçlü bir temel oluşturabileceği konusunda iyimserlikle geliyor. Hem ABD’de hem de diğer ülkelerde regülasyonun bir an önce gelmesi bekleniyor. Uzmana göre, hem Bitcoin hem de altcoin’ler 2023’te daha iyi performans sergileyecek. Regülasyon, skandalların önüne geçerken makroekonomik ortamdaki değişiklik de piyasaya olumlu yansıyacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar