X


4,7 Trilyonluk Şirketin Bitcoin ETF Başvurusunda Karar Verildi!

Yönetimi altında 4,7 trilyon dolar bulunan şirketin Bitcoin ETF başvurusu karar bağlandı.
19:19
27 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

SEC geçtiğimiz yıl onay verdiği Vadeli Bitcoin ETF’i ile BTC fiyatının 69.000 dolara dayanmasına sebep olmuştu. Fakat spot Bitcoin ETF başvuruları reddedilmeye devam ediyor. Daha önce SEC Başkanı Gensler fiyat volatilitesine işaret ederek spot ETF başvurularının şimdilik olumlu değerlendirilemeyeceği söylemişti.

SEC, Fidelity’nin Başvurusunu Reddetti

Bu kez yatırım devi Fidelity’den gelen bir başka Spot Bitcoin ETF teklifi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından reddedildi. SEC, yeni yayınlanan bir dosyaya göre Perşembe sabahı başvuruyu onaylamadığını bildirdi. Son aylarda olduğu gibi, SEC dolandırıcılık, manipülasyon ve yatırımcı koruması ile ilgili endişelerini dile getirdi. Bu tür endişeler, Gemini borsasının sahipleri Cameron ve Tyler Winkelvoss tarafından öne sürülen bir bitcoin ETF teklifini reddetmesine kadar uzanan bir süreçte sürekli dillendirildi.

Ret cevabı aşağıdaki gibidir;

“Bu emir, önerilen kural değişikliğini onaylamamaktadır. Komisyon, BZX’in, Teklifinin Borsa Yasası Bölüm 6(b)(5)’in gereklilikleriyle tutarlı olduğunu göstermek için Borsa Yasası ve Komisyonun Uygulama Kuralları kapsamındaki yükünü karşılamadığı sonucuna varmıştır. SEC, ulusal menkul kıymetler borsası kurallarının “dolandırıcılık ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için” ve “yatırımcıları ve kamu çıkarlarını korumak için” bu kararı alıyor”.

Geçen hafta SEC, First Trust ve Skybridge Capital’den Bitcoin’e odaklanan bir spot ETF’yi aynı gerekçelerle reddetti. Stone Ridge ve NYDIG‘den bir ETF sunumuna ilişkin kararın Mart ortasına kadar verilmesi bekleniyor.

Kurumsal Yatırımcılar ve Bitcoin

Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kurumsal yatırımcılar Kanada’da spot ETF aracılığıyla bunu yapabiliyor. Ancak ABD sınırları içinde sadece vadeli Bitcoin ETF ve dolaylı yatırım araçlarını kullanabiliyorlar. Grayscale trust’ları dahil olmak üzere kurumsalların kriptoya erişimi var. Ancak SEC, direkt olarak Bitcoin’in spot fiyatına entegre bir fonu borsalarda görmek istemiyor.

Yukarıda da açıklandığı üzere piyasadaki yüksek hareketliliğin kurumsal yatırımcıları mağdur edeceği düşünülüyor. Yıllardır onaylanmayan başvurularda verilen cevap aynı, peki 4,7 trilyon dolarlık bir şirket neden SEC’e böyle bir ETF için başvurmaktan vazgeçmiyor? Çünkü kripto paralar ve özellikle Bitcoin artık ana akım haline geldi. Dev şirketlerden küçük finans kurumlarına kadar birçok şirket bu pastadan pay almak istiyor. Belki de bundan birkaç yıl sonra benzer fonları Türkiye borsalarında bile görebiliriz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar