4 Milyar Dolarlık İsim Açıkladı! Kripto Para Ayı Piyasası Bitti Mi?

Milyar dolarlık isim iddialı konuştu ve geçmişten örnekler verdi. Kripto ayı piyasası bitti mi?
20:23
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcıları 2022 yılında çok fazla düşüş yaşadı ve Şubat ayında da Bitcoin fiyatı eridi. Peki artık düşüş bitti mi? Ocak ayında gelen milyarlarca dolarlık alımın ardından bugün de beklenti üzeri gelen enflasyon verisinden sonra kripto paraların hızla destek bölgesinden toparlandığını gördük. Peki bu ne anlama geliyor? Ayı sezonu bitti mi?

Kripto Para Ayı Piyasası

Pantera Capital’den Dan Morehead ve iki yatırım ortağı herkesin merak ettiği kripto para ayı piyasası sorusunu cevaplandırdı. Yakın tarihli bir bültende Pantera, son kripto kışının 21 Kasım’da sona erdiğini ve toplam 376 gün sürdüğünü açıkladı. Onlara göre geçmiş verilerden hesaplanan 307 günlük medyan ayı piyasası süresinden daha uzun bir düşüş dönemi yaşadık. Yani bu kripto ayı piyasası ortalamanın üzerinde bir güçlük getirdi. Ancak artık bitti. Pantera’nın yatırım ortağı Sehaj Singh, Bitcoin’in bu süre zarfında %73’lük medyan ayı piyasası miktarına kıyasla %77’lik bir düşüş gördüğünü belirtiyor.

“Pantera 10 yıllık Bitcoin döngülerinden geçti ve ben de 35 yıllık benzer döngülerde işlem yaptım. Faiz oranına duyarlı varlık sınıflarında ne olursa olsun, blockchain varlıklarının en düşük seviyeleri gördüğüne ve bir sonraki boğa piyasası döngüsünde olduğumuza inanıyorum. Kasım 2021’den Kasım 2022’ye kadar olan düşüş, tipik döngünün medyan değeriydi. Bu, bir önceki boğa piyasasını tamamen silmekten daha fazlasını yapan tek ayı piyasasıdır. Bu durumda bir önceki rallinin %136’sı geri verilmiştir.”

Kripto Yükselecek Mi?

Milyarlarca doları yöneten fonun yetkili ismi bu soruya evet cevabını veriyor. Ancak sürekli bir yükseliş göremeyebilir. Nitekim kripto paraların doğasında da bu yok. Özellikle vadeli işlemler tarafı çok hareketli olduğu için marketin bu şekilde bedava para dağıtması mantıklı da değil. Düşüşte biz ara yükselişlerle istikrarlı bir erime gördük. Yani yükseliş sezonu başlamış olsa bile ara düşüşlerle yükselişin istikrarlı biçimde devam ettiğini görmeliyiz.

Pantera Capital, 2013 yılında ABD’deki ilk kripto fonunu kurdu ve şu anda yönetim altında 4,1 milyar dolarlık varlığa sahip. Şirket 100’ü aşkın girişime yatırım yaptı ve buna yakın sayıda token ön satışına katılım sağladı. Tüm bunlar onlara büyük bir tecrübe kazandırdı ve elbette bu tecrübe onları kahin yapmaz. Yani geleceği kesin biçimde göremediklerinden emin olabilirsiniz. Böylece kendi risk profilinize göre kararlar alıp hatalı kararlarınızda sadece kendinizi suçlarsınız. Emin olun hatalı kararlarda başkalarını suçlamak çok daha acı verici olabiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar