reklamı kapat

4.12 Milyon Dolar ICO Yatırımı Alan Quantum İle Tanışın

01:03
17 Temmuz 2017
  • Coin TürkCoin Türk

Ethereum temelli likidite havuzu Quantum, Mayıs ayında sonlanan ICO sonunda 4.12 milyon dolar yatırım aldı. Dünya genelinde toplam 486 yatırımcı ICO’ya katıldı.

Quantum’un token’i QAU’ların satılması sonucunda toplanan fon, projenin likidite havuzunu güçlendiriyor. Quantum’un white paper’ına göre bu havuz, farklı borsalar ve ileride oluşturulacak kripto piyasalar için likidite sunuyor. Bağımsız bir token olan QAU ile lider kripto ve itibari paralara karşı açık piyasada işlem yapılabilecek. Quantum white paper’ında bununla ilgili şu ifadelere yer veriliyor:

“Quantum projesinin amacı, kripto para ve dijital varlıklar piyasasına yüksek düzeyde likidite getirmektir. Bu amaç doğrultusunda likidite fon havuzu oluşturulacak ve kripto yatırımcı topluluğunun çeşitli sipariş defterlerinin derinliğini artırmak için sisteme girmesi sağlanacaktır. Likidite havuzu, çeşitli kripto piyasalarında işlem gören ve satılan Quantum token’leri ile fonlanacaktır.”

QAU token ön satışı 15 Nisan 2017’de başladı. Ön satış fiyatı 0.05 dolar olarak belirlendi. Birim başına fiyat yatırılan toplam miktarla karşılaştırıldığında görülmektedir ki Quantum, yaklaşık 8.24 milyon token satmıştır. Yatırımcılar bu token’leri ön satıştan 30 gün sonra, 14 Haziran’da almıştır.

Quantum şu sıralar QAU token’lerini olabildiğince fazla platforma eklemek için çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. Proje bunun yanı sıra, likidite havuzundan gelen geliri, bu token’leri geri almak ve ilk giren yatırımcılara bu yolla kesin kâr sağlamak amacıyla kullanacaktır.

“Bu işlem aylık olarak gerçekleştirilecek ve projenin websitesinden halka duyurulacaktır. En sonunda, geri alınmış tüm token’ler bir kara delik adrese gönderilecek ve yakılacaktır. Bu süreç, dolaşımdaki token’lerin sayısını azaltacak ve token sahiplerinin elindeki token’lerin değerini artıracaktır.”

Geri alınacak token’lerin fiyatı, o günün kuru neyse o olacaktır. Bu süreç yaklaşık 1 ay sürecek, süreç sonunda yakılan token’lerden ötürü değer artışı yaşanacak, yatırımcılar önemli miktarda kâr elde edebilecektir. Yakılan token’lerin herhangi biri tarafından yeniden üretilmesi veya yerinin doldurulması mümkün değildir. Tokenlerin yakılmasıyla birlikte, dolaşımdaki token sayısı da doğal olarak düşecektir. Tüm bu süreç şeffaftır ve ethereum blockchain’i üzerinden eş zamanlı olarak denetlenebilir.

Geri satın alma nedir?

Bu süreci bir örnek üzerinden açıklayalım. Mesela bir şirketin hisseleri, geçirilen iyi finansal yıla rağmen rakiplerinin hisselerine göre daha düşük bir performans sergiledi. Şirket uzun vadeli yatırımcılarını memnun etmek ve onlara kâr sağlamak için tahsil edilmemiş hisselerinin güncel piyasa fiyatından yüzde 10’unu alacağı bir hisse geri satın alım programı açıklar. Şirketin 1 milyon dolarlık kazancı 1 milyon hisseye bölünmüştür. Yani hisse başına kazanç 1 dolardır. Fiyat kazanç oranı 20 olsun ve hisseler 20 dolardan işlem görsün. Kalanların hepsi eşit olmak üzere, 100 bin hisse şirket tarafından geri alınır. 1 milyon kazanç 900 bin hisseye bölüneceği için yeni hisse başına kazanç miktarı 1.11 dolar olacaktır. Fiyat kazanç oranı da 20 dolardan yüzde 11’lik artışla 22.22 dolara yükselecektir.

Yakım işlemi

CoinMarketCap verilerine göre 5 Temmuz 2017 tarihi itibariyle Quantum’un piyasa değeri 21,697,374 dolar, dolaşımdaki token sayısı ise 81,947,080 QAU idi. Bu sonuca göre bir QAU token’inin fiyatı 0.2648 dolardı. Geri satın alma (veya yakma) sürecinden önce dolaşımda 82,454,023 token bulunuyordu ve birim başına fiyat 0.2631 dolardı. Bu, şu demek oluyor: Yalnızca tek bir (ve de ilk) yakım süreci sonucunda yüzde 0.6148’lik bir fiyat artışı yaşandı!

Şunun altını kesin olarak çizmek gerekiyor: QAU iki bakımdan değer kazanacaktır: Azalan token sayısı ve artan pazar payı. Bu yaklaşım, piyasadaki diğer coin’leri göz önüne aldığımızda tamamen yeni ve farklıdır.

Geleneksel finansal sistemde deflasyon kötü bir şey iken Quantum bunu yatırımcıların avantajına çevirmiştir!

Daha detaylı bilgi için: www.quantumproject.org

Sorumluluk reddi: Bu makale ücretli bir basın bültenidir. Cointürk, aşağıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER