2022 Yılında Satın Alabileceğiniz En İyi Metaverse Coinleri

13:06
14 Eylül 2022
Okuma Süresi: 7 Dakika

Gerçeklik ile sanal dünya arasındaki köprü olan Metaverse’e son yıllarda ilgi giderek artıyor. İlerleyen yıllarda da bu ilginin katlanarak artması bekleniyor. Gerçek dünyaya bir alternatif sunun Metaverse projesi, özellikle sosyal medyanın en büyük firması olan Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesiyle teknoloji dünyasının gündemine oturdu.

2022 Yılının En Popüler Metaverse Coinleri

 • Tamadoge – 2022 Yılının Popüler Metaverse Coini
 • Battle Infinity – Oyun Sektöründeki Popüler Coin
 • Decentraland – Sınırsız Özelleştirme Sayesinde Popüler Olan Coin
 • The Sandbox – İlerleyen Yıllarda İyi Yatırım Araçlarından Olacağı Düşünülen Coin
 • Axie Infinity – Oynadıkça Kazan Mantığındaki Popüler Coin
 • Apecoin – Son Yılların En Çok Ses Getiren Coini
 • My Neighbor Alice – En Çok Dikkat Çeken Metaverse Coinlerinden Biri
 • Gala – Gerçek Oyun Deneyimi Vaat Eden Proje

Tamadoge – 2022 Yılının Popüler Metaverse Coini

Metaverse yaşadığı gelişimle birlikte kripto dünyasıyla daha da entegre hale gelmeye başladı. Bu bağlamda yatırımcılar yeni yatırım araçları arıyorlar. Açıklamalara göre Tamadoge tam da bu ihtiyacı giderme amacıyla piyasaya sürülecek olan bir Metaverse coin olarak tanımlanıyor. Metaverse temelli bu proje sayesinde kullanıcılar, kendi sanal evreni olan Temaverse’de oynadıkça kazanma şansı bulacaklar.

Tamadoge kendi evreninin ana kripto para birimi olacak ve kullanıcılara kendi evcil hayvanlarını oluşturma, onları besleme, geliştirme ve hatta rekabet ettirebilme imkanı sunacak. İnsanlar satın aldıkları tokenler sayesinde bu evrende kendi aralarındaki ticareti de gerçekleştirebilecek. Bu özelliğiyle insanlara doksanlı yılların meşhur oyuncağı olan Tamagotchi’leri hatırlatan bu proje ismini de oyuncaktan alıyor.

Ekip açıklamasına göre Tamadoge coini diğer meme coinlerden ayıran en önemli özelliği projenin deflasyon fikrini hedeflemesidir. Diğer coinlerde olan sınırsızlık yerine maksimum 2 milyar tokenin piyasada olması ve bu sayede değer korunumu sağlanması planlanıyor. Bunu yaparken Tamaverse evreninde yapılan harcamalarda tokenlerin %5’lik bir kısmı yakılacak ve ilerleyen süreçte elde kalan tokenlerin değerlerinin daha da artması sağlanacak.

Temmuz 2022’de ön satışa çıkan bu Metaverse coinin ilk başta %50 oranında bir kısmı kullanıcıya sunulacak. Kalan kısmı ise önümüzdeki 8 yıl içinde kullanıcıya açılacak.

Battle Infinity – Oyun Sektöründeki Popüler Coin

Tamadoge ekibine göre şu an itibariyle yatırımcılar arasında en çok ilgi gören Metaverse coin Battle Infinity oldu. Geçtiğimiz yılın en çok heyecan veren projeleri oynadıkça kazan mantığındaki oyunlar ve Metaverse evreniydi. Battle Infinity coini bu iki fikri tek potada eritmesiyle yatırımcının ilgisini çekmeyi başarsı başardı.

Battle Infinity temelde kullanıcılara sunduğu oynadıkça kazan temalı oyunlarla, platformun ana tokeni olan $IBAT ile ödüllendirmek ve başarıyı sürdürmek üzere oluşturuldu. Bu oyunlar ‘’Savaş Arenası (Battle Arena)’’ isimli bir sanal dünyada geçiyor ve kullanıcılar bu oyunlarla hem keşif yapabiliyor hem de diğer kullanıcılarla iletişime geçebiliyor. Bunun yanı sıra isteyen kullanıcılar NFT olarak sunulan toprakları da satın alabilecek.

Decentraland – Metaverse’de Gayrimenkul Fırsatları

2018 yılında piyasaya sürülmesinin ardından Decentraland, Metaverse coinler arasında çok hızlı bir başlangıç yaptı. Ethereum blok zinciri temelli bu proje kullanıcılara sunduğu sanal dünyadaki oyun deneyimiyle kendi alanındaki en başarılı coinlerden biri olmayı başardı.

Kullanıcılar bu proje içinde kendi karakterlerini oluşturabilecek, bu karakterleri istedikleri gibi düzenleyebilecek ve bu karakterler sayesinde diğer kullanıcılarla iletişime geçebilecekler. Aynı zamanda sürekli gelişen Decentraland evreninde keşif imkanı da sunulacak. Decentraland bu özellikleri sayesinde internette en çok satın alınan 3.0 coinlerden biri olmayı başardı.

The Sandbox – İyi Yatırım Araçlarından Olacağı Düşünülen Coin

Tamadoge ekibine göre henüz 2012 yılında diğer tüm Metaverse coinler’den önce piyasaya sürülmüş olan The Sandbox, birçok kişiye göre metaverse projelerinin temel sınırlarını belirlemiş olan proje olarak da adlandırılmaktadır.

The Sandbox, kullanıcıların evrendeki varlıkları ve oyun deneyimlerini oluşturabildiği, paylaşabildiği ve bundan para kazanabileceği Ethereum tabanlı bir metaverse ekosistemi olarak da tanımlanabilir.

Evrende emlak satın almak için kullandığınız token ise SAND olarak adlandırılmakta. SAND token maksimum arzı 3.000.000.000 adet olarak belirlenmiştir. Bunun %23,5’ine denk gelen 705.000.000 adet SAND dolaşımda bulunmaktadır.

Axie Infinity – Oynadıkça Kazan Mantığındaki Popüler Coin

Ekibe göre 2020 yılında piyasaya sürülen Axie Infinity, çıkış yaptığı ilk günden itibaren oynadıkça kazan temelli coinler arasında en tepede kendine yer bulmayı başardı. Bu konsepte hakim olmayanlar için şu şekilde açıklayabiliriz: Kullanıcıların oyunlar oynayarak sanal tokenler kazandığı, bu tokenlerle Metaverse evreninde alışverişe imkan sunan ve bu alışverişlerle gerçek dünyada kazanç sağlayabildiğiniz bir konsepttir.

Axie Infinity kendisine Pokemon oyunlarını temel alan bir projedir. Kullanıcılar oluşturdukları canlılarla rakipleriyle mücadele edebilir, bu mücadeleler sonucunda bu evrenin ana para birimi olan AXS kazanabilirsiniz.

Apecoin – Son Yılların En Çok Ses Getiren Coini

Son zamanlarda NFT dünyasında en çok ses getiren projelerin başında Bored Ape Yacht Club ekosistemi geliyor. Özellikle ünlülerin satın aldığı NFT’ler ile iyice ses getiren bu proje diğer Metaverse coinlerin aksine çok daha yüksek fiyatlara alıcı buluyor.

ApeCoin (APE), Ethereum blok zinciri ile oluşturulmuş, Bored Ape Yacht Club ekosisteminde kullanılmak için piyasaya sürülmüş bir üründür. ApeCoin, tıpkı diğer Metaverse coinlerde olduğu gibi kullanıcılara sanal dünyada bir oyun ve hayat simülasyonu yaşatma çabası içinde olan bir proje.

My Neighbour Alice – En Çok Dikkat Çeken Metaverse Coinlerinden Biri

My Neighbor Alice, Chromia (CHR) blok zinciri üzerinde oluşturulmuş bir farmer oyunu olarak tanımlanabilir. Dünyanın en büyük oyun platformu olan Steam üzerinden kullanıcıya sunuluyor. Diğer Metaverse coinlerde olduğu gibi oynadıkça kazanacağınız bu sistemde sanal araziler alıp onlar üzerinde kendi çiftliğinizi inşa edebiliyor, eşsiz oyun içi öğeler keşfedebiliyor, yeni insanlarla tanışabiliyorsunuz.

Gala – Gerçek Oyun Deneyimi Vaat Eden Proje

Son yılların en popüler mobil oyun şirketi Zynga’nın kurucu ortaklarından Eric Schiermeyer tarafından oluşturulan bu coin, kullanıcıya tam anlamıyla bir oyun deneyimi sunma amacıyla piyasa çıktı. Kendilerine “gerçekten oynamak isteyeceğiniz Blockchain oyunları” misyonunu edinen üreticiler, kullanıcıların oyun deneyimini maddi kazançların önünde tutuyor. Ancak tabii ki bu Metaverse coin de oynadıkça kazan mantığını benimseyerek kullanıcının kar etmesini de sağlıyor.

Metaverse Coin’ler Nasıl Alınır?

Günümüzde iyice popüler hale gelmiş olan metaverse coinlerin nasıl satın alınacağını Tamadoge ekibi şu şekilde anlatıyor:

 1. Adım: Kripto Cüzdanınızı Oluşturun

Şu an ön satışta olan Tamadoge coini satın alabilmeniz için öncelikle bir kripto cüzdanınızın olması gerekmektedir. Eğer bir kripto cüzdanınız yoksa telefonunuza kolayca indirebileceğiniz MetaMask’i tercih edebilirsiniz. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde tüm kripto alım-satım işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

 1. Adım: ETH veya USDT Satın Alın

İkinci adım olarak ETH veya USDT satın almanız gerekmektedir. Bu satın alım işlemlerinizi borsalar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ardından satın aldığınız tokenleri kendi cüzdanınıza transfer etmeniz gerekmektedir.

 1. Adım: Kripto Cüzdanını Tamadoge İnternet Sitesi ile Bağlayın

Tokenleri cüzdanınıza aktardıktan sonra MetaMask cüzdanınızı Tamadoge internet sitesine bağlanmanız gerekiyor. Bunun için de Tamadoge web sitesine giriş yaparak “Connect Wallet” butonuna tıklamanız gerekiyor. Son olarak yapmanız gereken birkaç işlem için Metamask’a yönlendirileceksiniz.

 1. Adım: TAMA Token Satın Alın

Şimdi Tamadoge satın alma aşamasına geçebilirsiniz. Öncelikle yatırım yapmak istediğiniz miktarı girin minimum 10.000 adet satın almanız gerekiyor. Ardından hangi kripto para birimine sahipseniz ETH’yi dönüştür ya da USDT’yi dönüştür butonlarından birine tıklamalısınız.

 1. Adım: TAMA Tokenlerinizi Talep Edin

Satın alma işlemlerini başarıyla tamamladığınıza göre ön satış için hazır olduğunuz anlamına geliyor. Artık tek yapmanız gereken ön satış sürecinin tamamlanmasını beklemek olacak. Süre bittiğinde Tamadoge web sitesine giriş yaparak “Talep” seçeneğine tıklamalısınız. Muhtemelen birkaç dakika içerisinde Metamask cüzdanınız da Tama tokenleri görüntüleyebileceksiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar