reklamı kapat

2018’de Çuvallayan Bitmain Yeni Madencilik Çipini Duyurdu

Bitmain yenilenen 7 nanometrelik madencilik çiplerini duyurdu.
19 Şubat 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bitmain Technologies, nanometrelik madencilik çiplerinin yenilendiğini duyurdu. Kripto para madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain, yenilenen 7 nanometrelik madencilik çiplerinin kullanıcılarına daha fazla enerji verimliliği sunduğunu iddia ediyor.

Şirket duyurusunu 18 Şubat 2018’de resmi blogunda yayımladı. Bitmain cephesinden yapılan açıklamaya göre geliştirilen BM1397 yongası daha hızlı ve ucuz kripto para madenciliğine imkan sağlıyor.

BM1391 Yongası Yenilendi

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) eski 7nm FinFET çiplerini yeniden geliştirdi. Bitmain 7 nanometrelik yonga sınıfının SHA256 Proof of Work (PoW) madencilik algoritmasını kullanan Bitcoin ve Bitcoin Cash gibi kripto para birimleri için tasarlandığını açıkladı. Bitmain’in yeni 7 nanometrelik çiplerini duyurduğu açıklama şöyle:


Yeni BM1397 yongası daha düşük güç gerektiriyor ve bu da hesaplarımıza göre 30J/th’a kadar düşük enerji tüketimi sunabilir. Bu, güç verimliliğinde Bitmain’in önceki 7 nanometrelik BM1391 yongasına oranla yaklaşık %28,32’lik bir artış anlamına geliyor.

Bitmain açıklamasında yeniden geliştirilen 7 nanometrelik çiplerinin S17 ve T17 Antminer madencilik cihazlarıyla birlikte geleceğini de duyurdu. Ancak Bitmain yenilenen BM1397 çiplerinin ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda herhangi bir yorum yapmadı.

2018’in Yaralarını Sarıyor

Bitmain yenilenen BM1397 çipleriyle 2018 yılında sergilediği kötü performansın yaralarını sarmayı hedefliyor. Çünkü Bitmain sadece şirketin kasasındaki Bitcoin Cash’ler yüzünden 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 740 milyon dolardan fazla zarar uğramıştı.

Bitmain 2018 yılının son çeyreğinde personel sayısında önemli bir daralmaya gitti. Şirket, İsrail’deki Araştırma-Geliştirme departmanını kapadı, kurucu ortaklar Jihan Wu ve Ketuan Zhan şirketin yönetim kademesinden ayrılacaklarını açıkladı. Halka arz planları da suya düşen Bitmain 2018 yılında adeta çuvalladı. Bitcoinist, geçtiğimiz aylarda Bitmain’in Teksas’taki mega madencilik tesisi kurma planlarını da askıya aldığını duyurmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.