reklamı kapat

2018 Tüm Piyasalar İçin Zor Bir Yıldı

Geride bıraktığımız 2018 yılı çoğu yatırımcıyı üzdü…
2 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Geleneksel hisse senedi piyasalarının ve kripto para piyasalarının hemen hemen ortak bir noktası bulunmamasına rağmen iki piyasada zor bir 2018 geçirdi ve yine her iki piyasa da 2019’un çok farklı olmasını umuyor.

Her iki piyasada da fiyatlar açısından zor bir yıl geçirilmiş olmasına rağmen uzmanlar bu fiyatların geçici olduğunu dile getiriyor. Dolayısıyla son zamanlardaki dalgalanmalar sebebiyle kayba uğrayan yatırımcılar 2019’un oldukça karlı geçeceğini düşünüyor.

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda genel piyasa değerlerinin 830 milyar dolar seviyesini gördüğü bir boğa koşusu yaşanıyordu. Bu noktadan itibaren de piyasa 2018 yılı boyunca sürecek düşüş trendine başladı. Aralık 2018’de kripto para piyasasının değeri 100 milyar seviyesine kadar düştü ve şu sıralar bu değer yaklaşık olarak 126 milyar dolar seviyesine seyrediyor.

Öte yandan genel olarak piyasanın performansına öncülük eden Bitcoin ilk olarak 17 Aralık’da bir düşüş yaşadı. 20.000 dolara kadar çıkan Bitcoin değeri keskin bir şekilde 7.300 dolara kadar düştü. Bu noktadan itibaren daha stabil bir görüntü çizilse de fiyat sürekli aşağı doru hareket etti.

Bunun yanında Bitcoin’in düşüşü Aralık ayı ortasında başlasa da diğer kripto paraların düşüşü Ocak ayı başlarını buldu. Örneğin 3 Ocak’ta 3.75 dolara kadar yükselen XRP, 6 Şubat’ta 0,60 dolara kadar düştü. Zaten buradan sonra tüm altcoin’ler Bitcoin’i takip etmeye başladı ve neredeyse hepsi 2018 boyunca düştü…

Geleneksel borsalar da zor bir yıl geçirdi

Her ne kadar geleneksel piyasalar kripto para piyasasının yaşadığı gibi %90’lık büyük bir düşüş yaşamamış olsa da geleneksel hisse senedi piyasaları da seneyi kötü bir notla kapattı. Amerika ve Çin arasındaki ticari gerilimlerin artması, Fed’in faiz oranlarını arttırması ve Brexit endişeleri geleneksel piyasaya da zarar verdi.

Birçok yatırımcının 2019 yılında geleneksel piyasalardan daha çok zarar etmeyi beklemesine rağmen Oppenheimer Asset Management’ın baş yatırım stratejisti John Stoltzfus 2019’un hisse senedi yatırımcıları için olumlu sürprizlere gebe olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.