X


1 Milyar Dolar Değerindeki Bitcoin (BTC) İşleminin Sırrı Ne?

Ortaya çıkan bilgilere göre bu gizemli işlemden Silk Road sorumlu.
19:35
4 Kasım 2020

Büyük kripto para birimi işlemlerini takip eden ve kamuoyuyla paylaşan bir hizmet olan Whale Alert 3 Kasım’da, bilinmeyen bir cüzdana yaklaşık 1 milyar dolar değerinde Bitcoin (69.369 BTC) aktarıldığını ortaya çıkardı.

Bundan kısa bir süre sonra, bir Blockchain analiz firması olan Elliptic konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bahsi geçen devasa boyuttaki transferin büyük olasılıkla şu anda feshedilmiş olan bir piyasa yeri Silk Road  ile ilgili olduğu sonucuna vardı.

Hacker’lar İçin Büyük Hedef

Yapılan açıklamalara göre işlemi gerçekleştiren Bitcoin adresi oldukça meşhur. Elliptic’in belirttiği gibi, kripto paralarının büyük bir kısmı harekete geçmeden önce bu cüzdan dördüncü en büyük cüzdandı. Bununla birlikte şifrelemesini kırmaya çalışan yüksek profilli siber suçluları şu anda cezbettiği düşünülüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunların yanında Hudson Rock CTO’su Alon Gal 2019 yılında, kötü şöhretli bir bilgisayar korsanlığı forumu olan RaidForums’ta adresi tanıtan gönderileri gördü ve şu ifadeleri kullandı:

Dünya çapındaki kurbanlardan Bitcoin cüzdanlarını çalmak, siber suçlular arasında ortak bir hedeftir. Cüzdanlar genellikle güçlü parolalarla korunur ve bir siber suçlunun bir cüzdan elde etmeyi başarması ve parolayı kıramaması durumunda, onu büyük miktarda GPU gücüne sahip bireyler olan fırsatçı hash korsanlara satabilir.

Bunlara ek olarak şimdiye kadar cüzdan çoğunlukla hareketsizdi. Uzak bir tarih olan 2015’te, 2017’de federaller tarafından kapatılan BTC-e borsasına 101 BTC’yi taşımıştı.

Silk Road Kriptolarının Gizemi

Kurucusu Ross Ulbricht’in 2013 yılında FBI tarafından tutuklandığı Silk Road, 614.000 BTC değerinde paraya sahipti. Daha sonra 174.000 BTC‘ye el konuldu, ancak kalan kripto paraların kaderi belirsizliğini koruyor.

Elliptic, Ulbricht’in Arizona, Tucson’daki yüksek güvenlikli bir hapishaneden kaçmasının pek olası olmadığı sonucuna varıyor. Bu nedenle bu durum için en olası, eski Silk Road satıcılarının bahsi geçen kriptoları nakde çevirmeye başlaması olduğu ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak yakın zamanda hacker’ların 690 milyon dolar değerinde bir cüzdanın şifresini kırmaya çalıştıkları ve böyle bir durum her ne kadar zor olsa da gerçekleşmesi halinde büyük felaket olabileceği ifade edilmişti. Ancak kripto para birimi uzmanlarına göre, birinin bu cüzdanı aynı adrese sahip olacak şekilde taklit etmesi ancak Bitcoin’lere ulaşmak için bir anahtara sahip olmaması mümkün.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar