x

Yeni Finansal Teknolojiler Banka Çalışanlarını İşsiz Bırakacak Mı?


Bitkapital

Rus Merkez Bankası Finansal Teknoloji, Proje ve Süreç Yönetimi Birimi başkanı Vadim Kalukhov yeni teknolojilerin banka çalışanlarını işsiz bırakacağını düşünüyor.

Aynı zamanda Rusya blockchain konsorsiyumunun da kuruluş sürecinde etkin rol alan Kalukhov katıldığı bir forumda “önümüzdeki 10 yıl içinde şu anda mevcut bankaların yarısı ofislerini kapatacak ve banka çalışanlarının yarısı işini kaybedecek” demecini verdi. Kalukhov, Rus haber ajansı TASS’a verdiği röportajda ise şu ifadelere yer verdi:

“10 yıl önce müşterisiz ofislerin mümkün olup olmadığını merak ederdik; beş yıl önce şubesiz bankaları tartışır hale geldik; şimdi ise çalışanı olmayan bankaları sorguluyoruz.”

Tüm bunlar olurken Rus Bankası da blockchain uygulamaları için zemin hazırlamak adına çeşitli adımlar atıyor. Prototip bir blockchain sistemi kuran banka bunun piyasa oyuncuları tarafından test amaçlı kullanılabileceğini açıkladı. Öte yandan ülkede Rus bankalarından ve finansal kurumlardan oluşan bir konsorsiyumun kurulması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Kalukhov’un sözlerine benzer olarak Sberbank ikinci başkanı Andrey Sharov Nisan ayında “korkarım ki 10 yıl sonra hiçbir yerde çalışamayacağım” demecini vermişti.

banka-calisani

Kaynak: Coinfox


Your reaction

NICE
SAD
FUNNY
OMG
WTF
WOW

Bir Cevap Yazın

Yeni Finansal Teknolojiler Banka Çalışanlarını İşsiz Bırakacak Mı?

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video