x

Venezuela Petrol Destekli Kripto Para Üretecek


Bitkapital
Venezuela son yıllarda yüksek enflasyonla ve ABD’nin ekonomik yaptırımları ile mücadele ediyor. Ülkenin Başkanı Maduro ise bu ekonomik sıkıntıya çözümü “petro” adını verdikleri sanal para ile bulduklarını söylüyor.

Başkan Nicolas Maduro, yaptığı açıklamada Venezuela için 21. yüzyılın “petro” ile başlayacağını duyurdu. Başkan Pazar günü katıldığı bir televizyon şovunda, “petro”nun petrol, gaz ve elmas rezervlerine bağlı olacağını söyledi. Maduro, “Kendi üreteceğimiz sanal para ile ülke ekonomisinin toparlanacağına inanıyorum” dedi. Maduro’nun bu sözlerine karşılık muhalefet liderleri, kripto para için kongre kararının gerektiğini ve büyük olasılıkla bu kararın olumsuz yönde olacağını söylüyorlar.

ABD Yaptırımları

Ülke para birimi olan Bolivar’ın hızlı düşüşünde ABD yaptırımlarının payının bulunduğunu söyleyen Maduro, kripto paranın diğer hükümetlerin müdehale edemeyeceği kanallar vasıtasıyla ülkeye para sokabileceğine inanıyor. Maduro;

Yeni kripto para sistemi ülkemize, parasal egemenlik getirecek ve mali işlerde kolaylık sağlayacak. Ayrıca bu teknoloji ile ABD’nin ekonomik yaptırımlarının üstesinden gelmeyi de umuyoruz.

Böyle bir uygulama ülke için potansiyel bir sığınma aracı olarak görülüyor. Ancak kripto parayı petrol, gaz ve elmas rezervlerine bağlamak ileride karmaşık bir duruma yol açabilir.

Tüm bunlarlar beraber bazı devlet adamlarının görüşü, hükümet tarafından yayınlanacak bu para birimi ile ülkenin büyük dış borçlarının ödenebileceği yönünde.

Kaynak: cointelegraph.com

 

loading...

Bir Cevap Yazın

Venezuela Petrol Destekli Kripto Para Üretecek

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video