x

Swift Blockchain Projesinde Hyperledger’i Kullanacak


Bitkapital

Dünyaca ünlü ödeme düzenleme ağı Swift, Hyperledger kullanacağını açıkladı. Swift’in Hyperledger kullanmadaki amacı uluslar arası ödemeleri kolaylaştırmak.

Swift testi çeşitli bankalarla ortak uygulayacak. Bu bankalar arasında Australia And New Zealand Banking Group, BNP Paribas, BNY Mellon bulunuyor. Swift test ile birlikte sürekli değişen sınır ötesi ödeme piyasasında icraatlarını güncellemek adına Blockchain’i denemek istiyor.

Yayınladığı tanıtım yazısında Swift, bankacılık sektöründeki pek çok kurumun yaptığı gibi çokça kullanılan ‘dağıtımlı defter teknolojisi’ne (DLT) atıfta bulunuyor.

Swift’te Araştırma ve Geliştirme, SWIFTLab ve UX başkanı Damien Vanderveken konuyla ilgili geçtiğimiz hafta bir basın bildirisi yayınladı. Basın bildirisinde şu satırlara yer veriliyor:

“Belirtilen katılımcı bankalarla birlikte dağıtımlı defter teknolojisi kanıta dayalı sistemini başlattığımız için çok heyecanlıyız. Bu ileriye yönelik çok önemli bir adım. Bir taraftan da Swift ve sektörün birlikte çalışarak; inovatif ve işbirlikçi bir zihniyeti benimseyerek belirli iş zorluklarını çözebileceğine yönelik bir başka örnek.”

Swift çok uzun bir süredir Hyperledger’da yönetim kurulu üyesi. Şirket son yıllarda yıkıcı finansal teknoloji çözümlerine yönelik bir hamle yapmak adına atılımlar yapmıştı.

Bundan öncesinde ise şirkete dair ilginç yorumlar yapılmıştı. Yorumlarda Swift’in piyasa ayak uydurmadığı sürece ‘piyasadan silinme’ riskiyle burun buruna olacağı savunuluyordu.

Bununla birlikte geçtiğimiz sene şirketin farklı türden problemleri olduğuna dair birçok haber yapılmıştı. Müşteri bankaların yüksek profilli hack’lenme vakası yaşaması, güvenlik açıkları ve son olarak CIA’in işlemlerini izlediği iddiaları Swift’in piyasadaki profiline kötü etkide bulunmuştu. Proje bazı gözlemciler tarafından Swift’in kötü imajını düzeltmeye yönelik bir fırsat olarak görülüyor.

loading...

müzik delisi, kaset/film arşivcisi, koleksiyoner, sinefili. edebiyat, dilbilim, bitcoin ve kripto para meraklısı.

Bir Cevap Yazın

Swift Blockchain Projesinde Hyperledger’i Kullanacak

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video